10 võimatut asja, mille teadus tegi võimalikuks 4: Kosmoselennud

08. aprill 2008, 20:40

Pikka aega peeti ainuüksi mõtet sellest, et
Maalt on võimalik saata kosmosesse mõni lendav objekt, rääkimata veel inimesest,
jaburuseks.

Siin oli skepsiseks alust, sest vastavaid tehnoloogiaid lihtsalt polnud olemas. Kosmosesse lendamiseks peab rakett saavutama teise kosmilise kiiruse. Maalt lahkumiseks peab see olema 11,2 kilomeetrit sekundis. Helibarjääri ületab kiirus 1 238 kilomeetrit tunnis, mis õnnestus ületada alles 1947. aastal.

Fantaasiakirjanik Jules Verne pakkus välja kahurikuuli, mis toimetaks reisijad Maalt Kuule. Paraku tapaks nii järsk kiirendus reisijad hetkega ning arvutused on näidanud, et ühestki kahurist poleks abi, et saavutada teist kosmilist kiirust.

Küsimuse lahendasid kaks raketiteadlast teineteisest sõltumatult. Nõukogude Liidus töötanud Konstantin Tsiolkovski ja ameeriklane Robert Goddard. Tsiolkovski tööst ei peetud väljaspool Nõukogude Liitu midagi, Goddard tõmbus avalikkuse eest peitu, kui tema ideid tabas räige kriitikatulv. Esimene Maa tehiskaaslane Sputnik lennutati orbiidile 1957. aastal, esimene inimene jõudis kosmosesse neli aastat hiljem. Ei Tsiolkovskile ega Goddardile polnud antud elupäevi, et neid saavutusi oma silmaga näha.

Loe edasi: Tuumaenergeetika

Loe ka sarja eelmisi osi: Õhust raskem ese lendab , Taevast võib sadada meteoriite ja Täheuuringud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2008, 19:13
Otsi:

Ava täpsem otsing