Leiti Päikesesüsteemi teisik

08. aprill 2008, 15:28

Astronoomid avastasid kauge tähe ümber
tiirlevate planeetide süsteemi, mis näeb välja üsna sarnane meie enda
Päikesesüsteemile.

Päikesest umbes kaks korda väiksema tähe ümbert leiti Jupiteri ja Saturni analoogid. Suurbritannia St Andrews’i ülikooli teadlase Martin Dominiki sõnul näitab avastus, et Päikesesüsteemi sarnased süsteemid võivad olla palju tavalisemad kui varem arvati, kirjutas BBC.

Teadlaste sõnul võib nii selle kui paljude veel avastamata planeedisüsteemide hulgas suure tõenäosusega leiduda ka Maa-sarnaseid planeete. Selliste maailmade avastamine on Dominiki arvates vaid aja küsimus.

Dominik ütles: "Avastasime süsteemi kahe planeediga, mis täidavad meie päikesesüsteemi Jupiteri ja Saturni rolli. Neil on sarnane mass ning orbiidi raadius, samuti sarnane tiirlemisperiood.”

"Tundub, et see süsteem on moodustunud sarnaselt Päikesesüsteemile. Kui asi on nii, ei saa meie Päikesesüsteem olla Universumis ainulaadne. Kindlasti peab leiduma teisi sarnaseid süsteeme, kus on ka Maa-sarnaseid planeete.”

Avastatud planeetidesüsteem, mis tiirleb ümber OGLE-2006-BLG-109L nimelise tähe, on meie omast kompaktsem ning asub umbes 5000 valgusaasta kaugusel.

Kuigi väljastpoolt meie päikesesüsteemi on avastatud ligi 300 planeeti, pole siiani leitud meie omale sarnaseid planeedisüsteeme. Dominiki sõnul on vaid umbes 10 protsendil avastatud süsteemidest üle ühe planeedi.

Kuid ta selgitas ka, et praegu kasutatava tehnoloogiaga ongi võimalik avastada eelkõige tähtedele lähedal asuvaid hiiglaslikke gaasiplaneete.

Dominiki sõnul on planeetide uurijate kaugemaks eesmärgiks inimestele elukõlbuliku Maa- või Marsisarnase planeedi avastamine. Eesmärk on saavutatav, sest tehnoloogia areneb pidevalt.

"Ma usun, et see juhtub üsna pea,” ütles ta, lisades: „Suudame juba avastada Maast väiksemaid planeete ning vaadelda peagi ka tähest elatavas kauguses asuvaid planeete. Järgmise paari aasta jooksul võime avastada midagi väga põnevat.”

Ta lisas aga, et Maa-sarnase planeedi leidmine OGLE-2006-BLG-109L süsteemist on vähetõenäoline, sest süsteem asub tänapäevase tehnoloogia jaoks liiga kaugel, et avastada väiksemaid planeete.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2008, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing