Maosarnased robotid opereerivad südant

08. aprill 2008, 11:56

Carnegie Melloni ülikooli välja töötatud
maosarnane operatsioonirobot võimaldab kirurgil keerukat operatsiooni läbi viia
vaid ühe pisikese sisselõike kaudu.

Nime CardioArm kandval painduval robotil on hulgaliselt liigeseid, mis automaatselt kohanduvad liikuma roboti pea poolt määratud teel. Nii saavutatakse suurem täpsus kui painduvate endoskoopidega. „Kindlasti on seda lihtsam kontrollida,” ütles projektis mitte osalenud Vanderbilti ülikooli professor Robert Webster Technology Review’le.

CardioArmi saab juhtida arvuti ja juhthoova abil. Robotil on 102 erinevat kujuvarianti, mis teeb ta väga paindlikuks. Nii saab robot siseneda väikesest rinnale tehtud august ning liikuda ümber südame, kuni leiab näiteks kahjustatud koe. „Disaini juures on eriti meeldiv see, kuidas iga liiges jälgib täpselt pea määratud teekonda,” ütles Webster. Nii saab vältida tundlike kudede kogemata kahjustamist. Liigestega roboti puuduseks on aga suurus – väga väikest robotit on nii raske teha.

Kõige väiksem seadme versioon on praegu 300 millimeetrit pikk ning 12-millimeetrise läbimõõduga. Lõpuks loodavad teadlased valmis saada ka roboti, kes oleks piisavalt väike veresoontes liikumiseks, ütles CardioArmi projekti juhtiv Pittsburghi ülikooli professor Marco Zenati.

Zenati on varemgi kasutanud operatsioonidel robotite abi ning tunnistab, et neil on mitmeid puudusi. Näiteks kasutusel olev da Vinci süsteem ei mahu tema sõnul inimese keha kitsamatesse piirkondadesse ning vajab viit-kuut sisenemisauku.

Taibates, et võimalikult ohutute operatsioonide sooritamiseks on vaja arenenumaid roboteid, võttis Zenati ühendust Carnegie Melloni ülikooli teadlase Howie Choset, kes on tuntud oma töö poolest maokujuliste robotitega, ning Iisraeli tehnoloogiainstituudi Technioni biorobootika ja biomeetrika labori asustaja Alon Wolfiga.

"Töötame selle kallal, et vaid ühest august sisenedes pääseks kõikjale,” ütles Zenati. „Praegu ei võimalda seda ükski teine tehnoloogia. Ainuke selline robot on CardioArm.”

Praegu tegeldakse roboti arendamisega Zenati ja Choset’ 2005. aastal asutatud ettevõttes Cardiorobotics. Siiani on uurimisrühm edukaid operatsioone sooritanud üheksal seal ning kahe inimese laibal, ütles Choset. Ettevõtte kodulehekülje andmetel peaksid katset elavate inimestega algama juba selle aasta jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. April 2008, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing