Dilemma soovitab

ÄP 09. aprill 2008, 00:00

 • Helga Nõu
 • Atlex 2008
 • 240 lk
Aapo Einsten on peaaegu geenius või puhta loll halenaljaka saatusega noormees, kellel kõik kuidagi ettemääratult nihu paistab minevat. Schrödingeri kass on kas elus või surnud või koguni mõlemat? Josef Totz ja Raija Telemar ning ärikate kaatri põhjalaskmine ja tootsipeenar parodeerivad Lutsu "Kevadet". Kogu seda jaburust kroonib tänapäevane kriminaalse maiguga põnev tegevusliin.

Helga Nõu maagilise realismi sugemetega humoorikas romaan, mida poes võib leida noortekirjanduse hulgast, sobib kirjaniku enda arvates kõigile, ja tal on õigus. Pärl värske Eesti kirjanduse seas ning haarav lugemine, mis ei lase raamatut käest panna enne, kui on teada, kuhu jäi hall kass ning kes pahategudes süüdi jääb ja kes pääseb. Soovitan kõigile vanusest ja soost hoolimata.

Nele Katvel

 • Kati Murutar
 • Kirjastus Eesti Päevaleht
 • 250 lk
Raamatu ilmumise ajaks oli juba üldteada, et Kati Murutar on oma hoole ja armastusega rajatud mereäärse kodu müüki pannud. Raamatust tulevad ka müümise põhjused kenasti välja. Seetõttu võib päevikuvormis tagasivaadet eelmisele suvele lugeda ka kui järelehüüet ühele kodule ja eluperioodile.

Võrreldes Kati eelmise raamatuga "Viimnekuu", on "Eedeni aed" positiivsem. "Viimsekuu" lugemine tegi lausa haiget, kahju oli Katist ja samas ajas ka vihale, et peab ta siis oma elu nii keeruliseks elama, ahnitsema endale ülejõu palju lapsi ja loomi.

"Eedeni aias" on Kati küll endiselt rakkes, kuid füüsiliselt paremas vormis, nii et leiduvad ka mõned helged hetked. Liu rannas oleks nagu tänapäeva Vargamäe, ainult et Kati ei kutsu Krõõda kombel "heleda jaalega" hobuseid roostikust koju, vaid raadab hullemini kui Andres. Kati ise kõigub kahe vahet, suutmata otsustada, kas nähtud vaev ikka saab tasutud või mitte. Ühte asja tahaks küll öelda, mis raamatut lugedes hingele jäi: Kati, ära sõida kogu aeg magamata ja teadvusekaotuse piiril autoga!

Elo Odres

 • Lii Unt
 • Kirjastus Eesti Ekspress
 • 168 lk
"Eedeni aiale" "Varanasi päevaraamatut" otsa lugedes ei pääse võrdlemisest. Kaks päevikuvormis teost, autoriteks ajakirjanikud Kati Murutar ja Lii Unt. Kaks eesti naist, kaks kolleegi, kaks nii erinevat eluviisi. Samal ajal, kui Kati üle Eesti ringi rabeleb, ööpäeva 24 tundi nagu kummi venitades, lebaskleb Lii põhiliselt India Varanasi linna odavapoolse hotelli rõdul, vaatab, kuidas ahvid banaanide pärast kisklevad, käib tantristlikes pühamutes mediteerimas, jalutab Gangese kaldal ning joob valgeid naisi jahtivate india gigolotega teed. Ning vaatab seejuures iseendasse, milleks Katil kunagi aega ei jää. Kui üks on justkui veidi pidetu, siis teisel on liigagi palju köidikuid.

Nii on kaks naiskirjanikku neis raamatuis justkui igas inimeses peituvad kaks poolust. Igaüks otsustagu ise, kumb pool temas domineerib ja kumb sümpaatsem on. Kas igapäevane rabelemine või vaikne sisekaemus.

Elo Odres

 • Alexander McCall Smith
 • Varrak
 • 352 lk Selle raamatuga püüdis kirjanik elustada 19. sajandi populaarset romaanide ajalehes järjejutuna avaldamise tava. Seetõttu on iga peatükk omaette väike novell. Eri peatükkides alustatud põnevatest tegevusliinidest jäävadki kahjuks mitmed õhku, sest raamat lõpeb väga äkitselt.

Raamatu parim osa on huvitavad karakterid, keda ühendab pealkirjas toodud elukoht. Viieaastane poiss, kellel tema üliambitsioonikas ema lapsepõlve nautida ei lase, rikka isa luuserist poeg, eneseimetlejast kaunismees, eneseotsingutel tütarlaps ja veel palju teisi.

Elo Odres

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing