40% ettevõtetest kasutab prognooside koostamisel vaid tabelarvutust

Mariliis Pinn 10. aprill 2008, 13:47

KPMG tellimusel valmis uurimus, kust
muuhulgas selgub, et reaaegu kõik organisatsioonid kasutavad ennustamisel
tabelarvutust, kuid murettekitav on tõsiasi, et 40%-le on see ainus prognooside
koostamise vahend.

Uuringu Economist Intelligence Unitil ja CFO Researchil uurimus "Forecasting with confidence: Insights from leading finance functions" raames uuriti 544 Euroopa, Ameerika ning Aasia tippjuhi arvamusi ettevõtete majandusprognoosidest.

KPMG Baltics AS tegevjuht ja partner Andris Jegers ütles, et kuigi prognoosimist peetakse tavapäraselt finantsvaldkonda kuuluvaks, tunnistavad juhtivad ettevõtted, et sel on määrav roll tulemusjuhtimises, ettevõtte väärtuse kujundamisel ning investorite usalduse loomisel.

"Viimasel kolmel aastal on vaid ühel protsendil küsitletud firmadest prognoosid täppi läinud. Vaid 22%-l jäi prognoosi viga viie protsendi sisse – keskmine hälve oli 13%. Juhid arvasid, et need möödalaskmised kärpisid ettevõtete aktsiahindu kuue protsendi võrra, millest suur osa oli investorite käitumise otsene tagajärg.

Kolmandik vastajatest leidis, et oluliseks takistuseks on ettevõttes prognoosimisel kasutatav tehnoloogia. Peaaegu kõik organisatsioonid kasutavad ennustamisel tabelarvutust, kuid murettekitav on tõsiasi, et 40%-le on see ainus prognooside koostamise vahend. Niimoodi saab koostada usaldusväärse prognoosi, kuid uuringu kohaselt kasutavad täpsemaid prognoose teinud ettevõtted keerulisemat tarkvara. Samas nentisid küsitletud eksperdid, et hea tehnoloogia ei aita, kui algandmed või prognoosimise protsess pole sobivad.

Vale on ka arvata, et prognoosimine peaks jääma finantsosakonna pärusmaaks. Kuigi finantsala juhtidel on suunav roll, peaks ka ärijuhtidele andma suuremat osalust ja vastutust prognoosiprotsessis. Tõenäoliselt kõige täpsemad prognoosid nii valmisidki. Kuid 39% firmadest jätavad ärijuhid protsessist eemale.

Uuring näitab, et ettevõtete tegelikud tulemused on tõenäolisemalt prognoositust paremad kui kehvemad – keskmine prognoos jääb tegelikule kaheksa protsendiga alla. See näitab, et kas teadlikult või mitte, aga juhid on oma prognoosides tagasihoidlikud. Võimalik, et tegu on inimliku ettevaatlikkusega, et tagada boonuseid," selgitas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. April 2008, 13:46
Otsi:

Ava täpsem otsing