DVD tooret saab tehasekorstnast

10. aprill 2008, 11:11

Tehasekorstnatest eralduvast
süsinikdioksiidist võib saada tooraine, millest hakatakse tootma DVD-plaate,
plastpudeleid ning muid polükarbonaatplastist tooteid.

Süsinikdioksiidi kinnipüüdmine enne selle atmosfääri jõudmist muutub globaalse soojenemise pärast muretsevas maailmas ilmselt peagi tavaliseks, kirjutas Science Daily.

Kinnipüütud süsinikdioksiidiga tuleb aga midagi teha. Üheks võimaluseks on kasutada looduslikke reservuaare maakoores, näiteks ammendatud naftamaardlaid, ning süsinikdioksiid sinna pumbata.

Samas on tegemist tööstusliku toorainega, millele on rohkelt rakendusi. Ameerika keemiaühingu teisipäevasel kohtumisel kirjeldasid Thomas E. Müller ja Toshiyasu Sakakura üksteisest sõltumatult uusi innovaatilisi lahendusi süsinikdioksiidi kasutamiseks. Nimelt on neil plaanis kasutada süsinikdioksiid ära toorainena polükarbonaatide tootmisel. Nende sõnul aitaks see polükarbonaatplasti toota senisest odavamalt ja keskkonnasõbralikumalt.

„Süsinikdioksiidi on külluses,” ütles Müller. „See on väga odav tooraine. Kui asendame senise kallima tooraine süsinikdioksiidiga, saame protsessist peale keskkonnaalase võidu ka otsest rahalist kasu”.

Sakakura sõnul on ka Jaapanis leitud, et süsinikdioksiidi kasutamine on polükarbonaatide tootmiseks senisest lähenemisest odavam.

Mülleri sõnul müüakse juba praegu miljoneid tonne polükarbonaate igal aastal. „Ilmselt ei ole olemas ühtki teist nii head lahendust süsinikdioksiidi keskkonnast eemaldamiseks, pealegi suureneb polükarbonaatide kasutamine iga aastaga. Süsinikdioksiidi kasutamine plasti tootmiseks ei lahenda küll atmosfäärse CO2 kontsentratsiooni tõusu probleemi, kuid kindlasti on tegemist lahenduse ühe osaga,” ütles ta.

Tarbijateni võivad taaskasutatud süsinikdioksiidist valmistatud tooted jõuda juba õige pea. „Ma arvan, et see on paari aasta küsimus,” ütles Müller.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2008, 19:13
Otsi:

Ava täpsem otsing