Mari Hiiemäe • 10. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Jazzkaare avalöök imekitarristilt

Tommy Emmanuel suudab akustilisel kitarril teha kõike, mida selle pilliga muusika loomiseks üldse teha annab. Helide tekitamiseks kasutab kitarrist oma kümmet sõrme, millest igaüks liigub erineva skeemi kohaselt. Samaaegselt meloodia ning rütmisaate mängimisega muusik veel laulab ning lööb pilli kõlakasti peal trummi.

Emmanueli repertuaar on väga lai. Austraallane oskab rokkida, mängida klassikalist muusikat ning pakkuda publikule kuulamiseks virtuoosseid helinäiteid nii džässi- kui ka kantrimaastikelt. Tavaliselt piirdub ta naturaalsaundiga. Et aga niigi värvilist helipilti veelgi kirjumaks ajada, lisab ta igasse kontserti ka mõne elektrooniliste võtetega rikastatud pala.

Tommy Emmanueli esinemine on nauditav vaatemäng. Osava suhtlejana loob mees hõlpsasti usaldusliku sideme kuulajatega, kelle pakutud ideedest ta sealsamas paigas hoopis uutmoodi pala valmis oskab meisterdada. Tavaliselt kasutab kitarrist meeleolu loomiseks tuntud viisijuppe maailmamuusika klassikast. Üks tema eriline nõks publiku sütitamiseks on pikkida enda kontserdisse killukesi biitlite repertuaarist.

Pillimänguoskuse on Emmanuel selgeks õppinud omal käel ning on seda täiustanud kogu oma elu. Muusikute peres kasvades avastas poiss enda jaoks kitarri juba nelja-aastaselt, kuueselt oli ta küllalt küps perekonnabändis kaasa lööma. Stiililiselt Emmanuel end piiranud pole ning on mängumeisterlikkuse lihvimiseks ära kasutanud kõik võtted, mis teda vähegi arendanud on.

Eestisse sattus Emmanuel esimest korda möödunud aasta maikuus ning andis toona Kumu auditooriumis kaks järjestikust kontserti. Suuresti Eesti muusikutest publik oli meistri mängust ilmselges vaimustuses. "Vaid paar korda elus võib kontserdist nii võimsa elamuse saada. Sellist kitarrigeeniust pole Eestis varem nähtud," kirjeldab endine Mr Lawrence'i kitarrist Urmas Kahk.

Kitarrist Angela Aak on vaimustuses austraallase virtuoossest mängutehnikast ja usub, et Emmanuel on võimeline ette kandma ükskõik missugust muusikat.

Tommy Emmanuel on tänavuse Jazzkaare üks olulisematest esinejatest, kelle kontsert on korraldaja Anne Ermi sõnul festivaliga liidetud just publiku survel. "Kuna Emmanuelile hilisemad kuupäevad ei sobinud, otsustasime teha festivali tema kontserdi pärast pikemaks, nii et sel korral algab Jazzkaar juba 16. aprillil," ütleb Erm.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt