10. aprill 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Võetud risk vastab loomusele

"Igaüks tehku seda, mida ta hästi mõistab ja tehku seda täie pühendumusega. Teenigu ta sellest siis nii hästi, et ülejäänu endale sisse osta. Mitte nii, et ma tõlgin ja samas parandan autokummi," jagas pikaajaline investor Rüütel õpetussõnu, kelle riskivõtmise võime Hansapanga Varahalduse hinnangul on tasakaalus tema loomupärase riskitaluvusega.

Nii Eesti Kinnisvarafirmade Liitu kui ka Eesti Hasartmängu Korraldajate Liitu viimased kümme aastat juhtinud Tõnis Rüütel on kindel, et investeerimisse tuleb suhtuda emotsioonideta.

Samas ütleb ta, et kaotuse taotlusega ei minda kunagi investeerima. "Eks me läheme võitma, aga alati tuleb valmis olla selleks, et vastavalt võetud riskidele on võimalik ka hävida," tõi mees investeerimise põhitõe välja.

Ühele kaardile ei ole mõtet liiga palju panna, ja ega ole investor endal sõnul ka pannud. "Kuidagi olen muna alati alles jätnud, nii et mul ei ole põhjust olnud ühegi Eesti IPO käigus omandatud väärtpaberit võõrandada.

"Olen nii mõnegi ettevõtte aktsiaid pigem juurde ostnud," kinnitas Rüütel, lisades, et usub Eesti ettevõtjate nutikusse ja tasakaalukasse hasarti tagasihoidlikus mõttes.

Juuraharidusega Rüütel selgitab, miks ta peab vajalikuks panga varahalduse abi kasutada. "Praktiliselt on võimatu hästi nina vastu tuult hoida, et edukalt hakkama saada," tõdes ta. "Personaalpangandus on muidugi abiks, aga kindlasti mitte selles faasis, kus mingi arvestatavamgi portfell tekib. Siis on ikkagi juba igapäevast professionaalide abi vaja." Rüütel tunnistas, et see toob ka oma kulud kaasa, aga kindlasti on need marginaalsed, võrreldes sellega, mida igapäevane professionaalide abi kaasa toob. 52aastase mehe investeering on enda hinnangul olnud sedavõrd tasakaalus, et ei ole vajadust olnud raha välja võtta, nimetades oma eluviisi säästvaks. Kui vahendeid on tekkinud, siis on ta ka investeerinud.

Esimeseks tagasihoidlikuks investeeringuks Rüütlil olid Hoiupanga, hiljem siis juba Hansapanga aktsiad. Seni on see tema jaoks kõige säravama tootlusega väärtpaber olnud, mis on olnud ka toeks juba edasistele investeeringutele. "Antud väärtpaber kinnitab mulle, et investor ei tohi hakata rapsima, sest teame kõik, kus see aktsia ära käinud on," tõi Rüütel elust näite.

Rüütli investeeringud on olnud suures osas IPO-põhised - Saku Õlletehas, Tallinna Vesi, Eesti Ehitus, Starman, Tallink, Arco Vara, Eesti Ekspress.

"Magasin Telekomi maha. Ja nüüd alles hiljuti soetasin. Kuna seni ei ole otsest vajadust olnud positsioone loovutada, siis ma olen tasapisi kogu aeg juurde võtnud. Seni on olnud madalseisus Arco Vara ja Ekspress Grupp. Näiteks Arco Varasse investeeritud 320 000st on 120 000 krooni alles. Ega see ei ole ainuke häving. Turud kukkusid ja on palju suuremaid kaotusi, aga ega sellesse tohi üldse emotsionaalselt suhtuda. Sest kindlasti ei ole tegemist nii halva positsiooniga, et peaks paanikat külvama."

Viimaste aegade huviorbiidis on Rüütli sõnul olnud rohkem alternatiivsed instrumendid. "Praegu on paras segadus ja seega tasuks positsioone hoida võlakirjades.

9-12protsendise tootlusega võlakirju on mul päris mitmeid," kommenteeris ta.

"Minu kui investori analüüs näitab, et ma olen üks stabiilne tegelane. Pigem on see arengu küsimus, et olen tasakaalukaks investoriks muutunud."

Portfellis on tal ka teiste riikide väärtpabereid. Rüütel ütles, et tal peab olema isiklik side võtmetegijaga. Üheks edukaks osutunud investeeringuks peab Rüütel tänu Peep Aaviksoole Rumeeniasse tehtud investeeringut. "Esimesed tehingud IPC Real Estate'i on nüüd tehtud ja seda edukalt. Täpset tootlust veel praegu ei tea, aga üle 30% aasta baasil vast ikka."

"Väga stabiilne dividenditootja on olnud siiani EE REITi võlakiri. Jällegi, sisenemistõukeks oli asjaolu, et tean seda meeskonda küllalt hästi ja see tekitas usaldust."

Üsna hiljutine negatiivne kogemus oli tal aga ühe Jaapani võlakirjaga. "Kaotasin seal 30% raha. Küllap siis sai liiga uljas riskiaste võetud. Samas ei oleks huvitav, kui minna minimaalse riskiga, sest siis ei oleks mõtet minna. Siis pane raha deposiiti, mis kindlalt kätte jääb. Ikka mingi risk tuleb võtta," kuulutas Rüütel.

"Olen ka Gild Bankersiga head koostööd teinud, st olen usaldanud oma raha nende kätte, ostnud Gild Arbitrage'i võlakirju," rääkis Rüütel, tõdedes, et usub "nendesse poistesse".

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt