Kes oli esimene loom Maal?

11. aprill 2008, 12:00

Uus loomade evolutsioonilist ajalugu
kaardistav uurimus kinnitas, et esimene Maal elav loom – salapärane olend, kelle
tunnuseid saab uurida vaid väheste fossiilide ja mõnede elavate loomade abil –
oli oluliselt keerulisem, kui varem arvati.

Uurimus on eile ilmunud ajakirja Nature kaanelugu. Uute suure võimsusega tehnoloogiate abil analüüsiti läbi tohutu andmekogus ning jõuti varaseimate lahknemisteni loomade elupuus. Elupuu on loomade vaheliste sugulussuhete hierarhiline esitlus, mille töötas esimesena välja Charles Darwin.

Uurimuse üllatavaim tulemus on avastus, et kammloomad lahknesid omaette evolutsioonilise haruna juba enne käsnasid. See lükkab ümber kogu senise arusaama elupuust, millel esimeste lahknenud loomadena kujutati siiani alamaid käsnasid. „Tegemist oli tõelise üllatusega,” ütles Casey Dunn, uurimuse üks autoritest. „Alguses arvasime isegi, et analüüs on sassi läinud.”

Aga isegi kui Dunn ja tema kolleegid oma tulemusi korduvalt kontrollisid ning isegi uusi andmeid lisasid, jõudsid nad ikka sama vastuseni: kammloom, kellel on olemas koed ja närvisüsteem, lahknes teistest loomadest enne kudedeta ja närvisüsteemita käsnu.

Küllalt keeruka ehitusega kammlooma esinemine elupuu allosas näitab, et esimesed loomad olid ilmselt keerukamad, kui siiani arvatud, ütles Dunn.

Kuigi saadud tulemuse kinnitamiseks tuleks läbi viia veel erinevaid uurimusi, pakub Dunn praegu välja kaks võimalikku stsenaariumi, millega avastatud nähtust seletada. Esiteks: kammloom võis oma keeruka ehituse välja arendada teistest loomadest sõltumatult pärast lahknemist. Teiseks: käsnad arenesid välja keerukama ehitusega loomadest. Kuigi enamasti eeldatakse, et evolutsioon on organismide keerukamaks muutumine, on teada siiski ka mõningaid erandeid. „Antud stsenaarium oleks muidugi eriti äärmuslik erand,” ütles Dunn.

Kuigi Dunni uurimisrühma töö andis loomade elupuu ülesehitamisele olulise panuse, on kogu puu siiani ikka veel väga algses arenemisjärgus. „Hinnanguliselt elab Maa peal kokku umbes 10 miljonit liiki,” ütles Dunn. „Siiani oleme suutnud neist kirjeldada vaid 1,8 miljonit – enamik neist on loomad. Neist väga vähesed on aga praegu suudetud paigutada elupuusse.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2008, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing