Venemaa piirab maksuametnike voli vara konfiskeerimisel

11. aprill 2008, 11:27

Venemaa kõrgeim arbitraažikohus otsustas
piirata veel V.I. Lenini võimuajast jäänud seaduspügala kasutamist, mida Venemaa
maksuamet on viimastel aastatel aktiivselt ekspluateerinud maksuvõlglaste vara
konfiskeerimisel, kirjutas Wall Street Journal.

1920nendatest aastatest kehtiv tsiviilõiguse osa annab riigile õiguse konfiskeerida sellistest äritehingutest saadud tulu, mille eesmärk on vastuolus „korra ja moraali põhimõtetega,“ kirjutab leht.

Viimastel aastatel on Venemaa ametivõimud, eriti pärast 2003. a rünnakut naftakompaniile Jukos, hakanud seda seadust kasutama maksudest kõrvelehoidmist puudutavates kohtuasjades. Riik on saanud õiguse konfiskeerida maksude kõrvalehoidmises süüdi mõistetud firmade vara – isegi suuremas ulatuses kui tasumata maksud. Üks tuntumaid juhtumeid on naftakompanii RussNeft vastu algatatud uurimine. Firma juht on Venemaalt põgenenud.

Neljapäeval langetatud otsus keelab sõnaselgelt pügala rakendamise maksuasjades, piirates selle kasutamise sellistele kriminaalkuritegudele nagu narko- ja relvakaubandus.

Juristid ja analüütikud kiitsid kohtu otsust kui sammu Venemaa investeerimiskliima paranemise suunas.

Venemaa kõrgemat arbitraažikohust juhib maikuus Venemaa presidenditoolile asuva Dmitri Medvedevi kauaaegne sõber ja liitlane. Medvedev, kes on ka ise jurist, on oma kõnedes korduvalt toonitanud vajadust tugevdada riigis õiguskorda ning ohjata riigi survet ettevõtjatele.

"See on hea demonstratsioon," kommenteeris Londoni analüüsifirma Trusted Sources analüütik Christopher Granville. "Kui aga midagi väga tahetakse, on alati viis selle saavutamiseks."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2008, 12:33
Otsi:

Ava täpsem otsing