Globaalne soojenemine asendub jahenemisega

14. aprill 2008, 10:51

Päikesekiirgus ei ole alati ühtlase
tugevusega. Selles esinevad väga pikaajalised, aga ka lühemad tsüklilised
muutused.

Lääne-Washingtoni ülikooli geoloogi Don Easterbrooki sõnul oleme praegu sisenenud umbes 30-aastasesse kahaneva intensiivsusega tsüklisse, mis muudab kliima järgnevate kümnendite jooksul jahedamaks, kirjutas The Bellingham Herald.

Idee 30-aastastest tsüklitest on huvitav, sest ulatuslik soojenemine on kestnud umbes 1970. aastaist sajandivahetuseni. Enne seda, aastatel 1940–1970, Maa kliima aga isegi jahenes pisut. 20. sajandi algusest aastani 1940 registreeriti aga jällegi soojenemine. Sellised muutused toimusid vaatamata sellele, et süsinikdioksiidi kontsentratsioon atmosfääris tõusis enam-vähem ühtlase kiirusega. Siiani ei ole teadlased leidnud temperatuurigraafiku muutustele rahuldavat seletust.

Easterbrook on veendunud, et süsinikdioksiidi roll kliima soojenemise mõjutajana on ületähtsustatud. Keskkonnaaktivistide eestkõneleja, endine USA asepresident ja hiljuti koos IPCC-ga (ÜRO valitsustevaheline kliimamuutuste paneel) Nobeli rahuauhinna saanud Al Gore üritab küll maailma veenda, et debatt kliimamuutuste põhjuste osas on lõppenud, kuid Easterbrooki arvates on see alles algamas.

Easterbrook ei vaidle vastu, et eelmise sajandi viimase 30 aasta jooksul on Maa kliima soojenenud, kuid tema arvates on põhjuseks Päikese aktiivsuse tõus sellel perioodil. „Päikeseplekkide esinemissagedus näib sellise pikkusega tsükli esinemist kinnitavat,” ütles ta.

2007–2008 aasta talv oli mitmel pool rekordiliselt külm ja lumerohke (mitte küll Eestis). Easterbrooki arvates oli soojenemistsükli tipuks 1998. aasta, peale seda on kliima püsinud stabiilsena või isegi vaikselt jahenenud. „Üks talv ei tähenda siiski midagi,” ütles Easterbrook. „Kümne aasta graafik on aga juba oluliselt usaldusväärsem indikaator.”

Pikemaajalised muutused Päikese aktiivsuses võivad viia ulatusliku jahenemiseni. Näiteks 14.–19. sajandini kestnud perioodi on nimetatud isegi väikseks jääajaks. Easterbrook ei ennusta küll järgmise väikse jääaja saabumist, kuid usub, et keskmise õhutemperatuuri muutus järgmise saja aasta jooksul saab olema tühine. See arvamus on teravas kontrastis IPCC seisukohaga, et Maa kliimat ootab ees mitme kraadi võrra soojemaks muutumine.

Easterbrook on küll skeptiline süsinikdioksiidi riski suhtes ning peab seda ülepaisutatuks, kuid pooldab siiski tugevalt atmosfääri saastamise piiramist. „Atmosfääri saadetakse väga palju solki, mis ohtlikkuselt ületab kaugelt süsinikdioksiidi,” ütles ta.

Palju enam on Easterbrook mures Maa elanikkonna kiire kasvu pärast. 2050 aastaks on Maal kolm miljardit inimest rohkem kui praegu, mis paneb tohutu surve olulistele ressurssidele nagu toit, vesi ja maavarad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2008, 17:38
Otsi:

Ava täpsem otsing