Berlusconi Itaalias uuesti võimul

15. aprill 2008, 11:42

Meediamagnaat Silvio Berlusconi, kelle
itaallased alles kaks aastat tagasi valimistel võimult tõukasid, on uute
valimiste järel naasmas valitsusjuhi kohale kolmandaks ametiajaks.

Berlusconi partei Vabaduse rahvas võitis koos liitlastega parlamendi mõlemas kojas arvatust suurema enamuse. See lubab eeldada stabiilsemat valitsust ning piisavat toetust Berlusconi lubatud maksukärbete ning avaliku sektori investeerimisprojektide elluviimiseks Itaalia raskustes majanduse reanimeerimiseks. Oma viimases prognoosis ennustas IMF Itaaliale tänavu vaid 0,3% majanduskasvu.

71-aastane meediamogul, kes on oma 12 miljardi dollarilise varandusega Itaalia rikkuselt kolmas mees, tuli poliitikasse 14 aastat tagasi majandusime lubadusega. See valitsus püsis võimul napid 9 kuud. Teisel Berlusconi valitsusajal 2001-2006 langes Itaalia majanduskasv kolmel korra miinusesse, eelarvedefitsiit kärises ELi suurimaks ning riigi suur võlakoorem kasvas veelgi. Nüüd ütles Berlusconi, et „ei suuda imesid teha“ ning et tal tuleb langetada „raskeid ja ebapopulaarseid otsuseid“, vahendas Bloomberg.

Berlusconi rivaal Itaalias pühapäeval ja esmaspäeval toimunud parlamendivalimistel oli endine Rooma linnapea Walter Veltroni.

Berlusconi lubab valitsuse kiiresti kokku panna – juba on teada, et rahandusministri kohale naaseb varem seda ametit pidanud Giulio Tremonti ning välisministri kohale Franco Frattini.

Parlamendi alamkojas sai Berlusconi partei koos liitlastega 46,8% häältest, mis annab 340 kohta 630st, ning ülemkojas 168 kohta vastasleeri 130 koha vastu, kirjutas Bloomberg.

Berlusconi võtab Euroopa suuruselt neljanda majandusruumi juhtimise üle ajal, mil riigi 2,4 triljoni dollariline SKP riskib kahanema hakata. Eelarvedefitsiit kasvab, tarbijausaldus on nelja aasta madalaimal tasemel ning SKP kasv kolmeteistkümnendat aastat järjest allapool euroala keskmist. Itaalia võlakoorem on euroala suurim ning töö tootlikkus OECD riikide võrdluses viimasel kohal. Erinevalt Saksamaast, mis on läbi viinud valulised reformid sotsiaaltoetuste kärpimiseks, hoidnud palganõudmised ohjes ning tõstnud tööjõu tööviljakust, on Itaalia jätkuvalt silmitsi samade probleemidega mis 10 aastat tagasi.

Berlusconit aitas valimisel liitlaspartei Põhjaliiga arvatust suurem edu. Sisserände-vastane Põhjaliiga saavutas parima valimistulemuse 1996. aastast, kindlustades ülemkojas 25 senaatorikohta. Berlusconi parteil on senatis vaid kaheksakohaline enamus, nii sõltub peaminister oma plaanide elluviimisel Põhjaliiga toetusest. Viimase üks põhinõudmisi on suurem autonoomia Itaalia jõukale põhjaosale.

Itaalia arvult 62. valimised pärast II Maailmasõda tingis ülinapi enamusega võimul püsinud Romano Prodi vasaktsentristliku valitsuse kollaps selle aasta jaanuaris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2008, 10:14
Otsi:

Ava täpsem otsing