Merko Ehitusest saab kaks börsifirmat

Ralf-Martin Soe 16. aprill 2008, 00:00

"Meie huvi on minimeerida selle jama mõju ettevõtte äritegevusele. Praegu kasutavad pahatahtlikud konkurendid, näiteks Lätis, seda ära," ütles viimaseid kuid Merko Ehituse nõukogu esimehe tiitlit kandev Annus.

Suurärimees ei arva, et kriminaalasjaks eraldatud firmast hakkavad aktsionärid end kiiresti välja ostma. "Miks ma seda kartma peaksin, kui seal on likviidseid varasid 300 miljoni krooni eest. Kui rahakotis on raha 300 miljoni eest, siis mis hinnaga seda müüma peaks? Ikka 300 miljoni krooniga. Ma usun, et rahal on ikka raha hind," ütles Annus.

"Tänasele Merkole tuleb uus registrinumber. Väljaspool ei märka mitte keegi muutust. Ja registrinumbrit inimesed ka ei vaata. Seega saan mina vana registrikoodiga firma juhatajaks. Ülejäänu jääb kõik samaks," rääkis Annus, kes ei osanud täpsemalt öelda, kuidas tema maadevahetuse kriminaalasjaks loodava ettevõtte varaline likviidsus tagatakse. Usutavasti raha pangakontole lihtsalt seisma ei jäeta.

"Seda raha läheb suure tõenäosusega vaja alles aastate pärast. Kui seda üldse vaja läheb selle jaoks, milleks teda varutakse. Üldiselt on Merko Ehituse juhatuse soov seda kasutada Merko ehitustegevuse jaoks. Seega ei viida raha päriselt ettevõttest ära. Siiski midagi konkreetset ma veel öelda ei saa," ütles Merko Ehitust nõustava Gild Bankersi juhtivpartner Rain Tamm.

"See 300 miljonit peab olema likviidne ja igal hetkel kasutatav, aga see peaks avaldama minimaalset mõju äritegevusele. Me ei tohi ärihuve kahjustada," lisas Annus.

Annus loodab, et raha jõuab tulevikus ikkagi Merkosse tagasi. "See (300 mln - toim) on mõni protsent Merko Ehituse koguväärtusest. Kui kohtuasi meil ükskord läbi saab, siis mina olen veendunud, et mingid advokaadikulud meil ikka maha lähevad. Ülejäänud raha läheb ikkagi õigesse Merkosse tagasi," lisas Annus. Seega pole Annuse sõnul karta, et ettevõte jookseb rahast tühjaks, mis võiks väikeaktsionärid dividendidest ilma jätta.

"Dividendide maksmist mõjutab tänases Eestis rohkem majandusolukord. Dividendide maksmises oleme me suhteliselt vabad. Lihtsalt on küsimus, kas selle rahaga oleks midagi mõistlikumat teha," lisas Annus.

Teisel arvamusel oli LHV analüütik Sten Pisang. "Dividendide koha pealt on veel vara midagi arvata, kuid arvestades asjaolu, et 300 miljonit ei ole isegi Merko jaoks just väga väike raha, siis pigem kahtleksin nende väljamaksmises," rääkis ta. Pisangi sõnul on tõenäoline, et Merko peab kasutama laenuraha, sest eelmise aasta lõpu seisuga ei olnud Merkol vajalikku 300 miljonit krooni.

Eile teatas Merko Ehitus börsile, et ettevõtte praegune juriidiline keha jääb Toomas Annuse juhitavaks ja võtab uue ärinime. Annuse juhitav ettevõtte hakkab tegelema maadevahetuse kriminaalasjaga ja kõik muu liigub sealt välja. Peamiselt ehitusega tegelev Merko Ehitus alustab aga juriidilisest mõttes puhtalt lehelt ehk uue registrikoodiga.

Investoritele jäetakse Merko Ehituse jagunemise ja uue Merko noteerimisega Tallinna börsil valikuvõimalus, kas olla kohtuvaidluse saaga või ehitustegevuse või korraga mõlema ettevõtte aktsionär.

"Üsnagi eeldatav samm Merko poolt," kommenteeris Tallinna börsi tegevjuht Pille Parikas.

"Viisnurga ja Merko jagunemise erinevus on selles, et Merko puhul üritatakse seista investorite huvide eest. Et lihtsalt ei juhtuks seda, et ettevõte on börsil ja selle väärtus päev-päevalt väheneb. Praegu investoritel valikut ei ole," selgitas Parikas.

Parikas märkis, et praegu on raske öelda, mis peaksid olema kriteeriumid, mille tõttu Tallinna börs ei saa uut ettevõtet noteerida.

"Tegelikult ei ole me seda teemat uue Merkoga arutanud, vaid mõtlesime kohtuvaidluse Merkot. Me naljaga pooleks räägime, et võib-olla tema koht ei ole põhiturul, võib-olla olekski mõistlik alternatiivturu ettevõtteks saada," rääkis Parikas. Tallinna börs peab oluliseks seda, et põhiturul olevad firmad oleksid likviidsed ehk vabalt kaubeldavate aktsiate arv oleks piisav.

LHV analüütiku Sten Pisangi hinnangul on Merko Ehituse otsus väikeaktsionäri seisukohalt positiivne.

Tema hinnangul võib praegu börsile jääv Merko pakkuda spekulantidele huvitavaid võimalusi panustada kahtlustuste ja kohtusaagade taustal. "Uue Merko aktsia hind kujuneb tõenäoliselt esialgu mõnevõrra madalamaks kui praegune hind," prognoosis Pisang.

Toomas Annus, Merko Ehituse nõukogu esimees
Ma toon teile sellise näite, mis mul on juhtunud. Oletame, et te ostate Stockmannist pudeli veini. Kassas maksate ära, aga müüja unustab turvakleebise maha võtta.

Mis te siis teete? Kas vaidlete ja tõestate ostu kviitungi abil või teete kokkuleppemenetluse ja saate ajalehes artikli: Äripäeva ajakirjanik varastas poest pudeli veini, aga muidu on tore mees ja maksis veini ära. Meil on muuseas sama lugu. Me võtame ka tšekid taskust välja ja esitame need. Mina ei näe selles probleeme. Ainult aega võtab rohkem kui kassas.

Joakim Helenius, Trigon Property Developmenti ja Viisnurga suuromanik
Ma usun, et Merko pidi välja tulema millegi loomingulisega. Olen kindel, et nad otsisid lahendusi ja suhtlesid asjatundjatega. Mida meie (endine Viisnurk - toim) tegime, oli üks viis leida probleemile lahendus - jagada ettevõte kaheks. Selliseid asju on rahvusvaheliselt tehtud juba kordi, see ei olnud midagi uut, küll aga Eesti turu jaoks.

See on ikkagi võimalus ettevõttel ellu jääda. Minu arvates on Merko professionaalne ettevõte, ja ettevõte, kes tahab oma äriga ellu jääda. See on kõik, mida öelda saan, ilma et oleksin näinud avaldatud jagunemiskava üksikasju.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing