ÄP fototoimetus • 15. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Must metall kallines aastaga viiendiku, värvilise metalli hinnarallit veab vask

Vask on taas saamas värvilise metalli turu eestvedajaks, mõjutades ka teiste metallide hinnataset. LME laovarud on varustusprobleemide tõttu vähenenud, olles jaanuari alguses 200 miljoni tonni tasemel ning langedes märtsi lõpuks alla 120 miljoni tonni. See on toonud kaasa hinnaralli suunaga ülespoole.

Aasta alguse 6666 USD/t tasemelt jõudis hind üle 8000 USD/t piiri veebruari teises pooles ning jätkas kerget tõusu kuu lõpuni, tuues märtsi keskmise müügihinna juba üle 8400 USD/t piiri. Analüütikute arvates jääb vase hind esimesel poolaastal suhteliselt kõrgeks.

Nikli laovarud LME ladudes on ikka suhteliselt kõrgel tasemel, olles aasta alguses 48 000 tonni tasemel, mis on 10 korda rohkem, võrreldes eelmise aasta augustiga ning tehes väikesi kõikumisi ja jõudes märtsi lõpuks koguni 50 000 tonni piirimaile. Aasta alguse turgu võiks iseloomustada sõnaga stabiilne - tarbijate tellitavad kogused on vastavuses lähiaja nõudlusega ning välditakse nikli tagavara lattu tellimist. Nikli jaanuari keskmine hind oli 27 689,55 USD/t, veebruaris 27 955,48 USD/t, veebruari lõpus hakkas hinnatase kergelt tõusma ning andis märtsi keskmiseks 31 225 USD/t.

Jaanuarikuised rasked lumetormid, mis tabasid Hiina kesk- ja lõunaregioone, võivad hinnanguliselt põhjustada ligi 650 000 tonni suuruse aastatoodangu vähenemise.

LME laovarud on aasta alguse 940 miljoni tonni tasemelt kerkinud märtsikuu lõpuks üle 1020 miljoni tonnini. Kui jaanuari keskmine müügihind oli 2445,52 USD/t ning laovarud suhteliselt stabiilsed, siis alumiiniumi hinna tõus algas veebruaris ning saavutas 07.03.08 käesoleva aasta kõrgeima taseme 3175 USD/t. Märtsi keskel kasvasid laovarud ja hind langes, olles kuu lõpuks 2941,5 USD/t.

2007-2008 on vanametalli hind tõusnud ligi 20%, hüpe toimus käesoleva aasta alguses.

Hinnatõusu põhiline katalüsaator on olnud Türgi, kelle põhikliendid kuumvalts toodetele on USA ja armatuurterasele Indoneesia. Eurotsoon (Hispaania on põhitegija) hinnatõusuga kohe kaasa ei läinud, kuid nüüd hakkavad tulema korrektuurid, mis mõjutavad konkreetselt ka Eesti valmistoodete turgu. Vaatamata sellele, et aprillis alandas India vanaraua ja alumiiniumi imporditolle kuni 5%, ei ole Aasia ostuturg eurotsoonile atraktiivseks muutunud.

Allikas: AS Kuusakoski

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt