Siim Sultson • 15. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Omanikujärelevalve jahib ehitusapse

"Pakutakse nullilähedast tasu ja pärast, kui midagi juhtub, vastuta kohtus täie rauaga. Senine mentaliteet on ikka murdmata," kurdab ehitusekspert Eduard Sepp majaomanike ihnsuse ja kergekäelisuse üle. Tavaliselt avastatakse paarist-kolmest protsendist kuni kümne protsendini hoone ehitusmaksumusest moodustuva omanikujärelevalve vajadus alles siis, kui eramuehitus hakkab kiiva kiskuma.

"Mina ei näinud omanikujärelevalve tellimisel mõtet, kuna olin ju ise pidevalt ehitusel ninapidi juures," leiab Saku lähistel valmiva eramu omanik Jaak Sildma. Ehitust hästi tundva inimesena palkas ta töölised, kelle kvaliteet on varasemast teada. Lisaks pildistas Sildma ehituse etapikaupa üles.

Omanikujärelevalvet pakkuva OÜ Acto Consult peainsener Margus Sarmet soovitab ehituskaugel majaomanikul tellida järelevalve enne ehituslepingu sõlmimist. "Enne kui ehitaja rahaahnusest või lollusest ehituse tuksi keerab."

"Omanikujärelevalvet võib teha ehitise omanik, kui ehitatakse väikeehitist, üksikelamut, suvilat, aiamaja, taluhoonet," selgitab Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna järelevalveteenistuse juhataja Andres Aint. Vastavalt ehitusseadusele pääseb omanikujärelevalve palkamisest ka ehitist teenindava rajatise püstitamisel.

Tallinna linnaplaneerimisameti ehituskontrolli osakonna juhataja Märt Ilus usub, et vähemalt mõistlikum osa pealinna eramuehitajatest palkab endale ikkagi järelevalve spetsialisti.

Viimsi valla ehitusameti juhataja Juhan Kulleri seletusel peab omanik vähemalt kolm tööpäeva enne ehitama hakkamist esitama omavalitsusele töödega alustamise teatise, kus on ka andmed ehitaja ning omanikujärelevalve tegija kohta.

Korterelamu ehitamisel antakse omanikule ehitusleht, millega tehakse ehitatava hoone ülevaatus kolmel korral: valminud nulltsükli osas, pärast hoone nn karbi püstitamist ja hoone täielikul valmimisel. Erinevate etappide jooksul annavad ehituslehele allkirjad omanikujärelevalve tegija ja kohaliku omavalitsuse ehitusjärelevalve eest vastutav ametnik.

Omanikujärelevalve tegija annab oma allkirjad ka erinevatele ehitamise ajal täidetud dokumentidele, mis omakorda on aluseks hoonele kasutusloa saamisel.

Dokumentatsiooni koostab ehitustööde teostaja. Kui üksikelamu püstitamisel teeb omanikujärelevalvet ehitise omanik ise, siis tuleb kasutusloa saamiseks esitada need dokumendid tal endal.

Omanikujärelevalve tegija kinnitab oma allkirjaga ehitise nõuetele vastavust. "Seega on omanikujärelevalve tegijal olemas suur sõnaõigus ehitataval ehitusobjektil, millega kaasneb ka suur vastutus," osutab Aint omanikujärelevalve tegija rollile. Eratarbeks ehitatava hoone tehnilised dokumendid koosnevad ehitusprojektist ja ehitustööde päevikust, kuhu kantakse eritööde ja kaetud tööde andmed.

Paraku ei täida enamik eramuomanikke tema kinnitusel ehitustööde päevikut ehitustegevuse ajal ning kasutusloa taotlemisel neid ei esitata ka.

"Tagantjärele päeviku täitmine ei anna enam ülevaadet tehtud töödest. Kuna üldjuhul puudub ehitise omanikul ka ehitusalane haridus, on need täidetud üsna väheinformatiivselt," peab Aint justkui linnukese kirjasaamiseks kokkuklopsitud ehituspäevikuid sisututeks.

Kristina Uuetoa-Tepper, Advokaadibüroo Tehver & Partnerid vandeadvokaat

Omanikujärelevalve on alati nõutav. Üldjuhul ei või seda teha ehitaja ise, välja arvatud siis, kui tegemist on ehitise omanikuga, kes ehitab endale eramut, aiamaja. Omanikujärelevalve tegemiseks tuleb omada ehitusseadusega nõutavat pädevust. Ehitusjärelevalvet ja riiklikku järelevalvet ei teostata ainult ehitamise üle vaid ka näiteks ehitistes toimunud avariide korral. Seega pole võimalik väita, et mingite konkreetsete ehitiste suhtes kindlasti ehitusjärelevalvet ja/või riiklikku järelevalvet kunagi ei tehta.

Tiit Tamm, tehnilise järelevalve ameti ehitusohutusosakonna spetsialist

Eramuomanikud pöörduvad meie poole, kui asjaajamine omavalitsusega lonkab. Tehnilise järelevalve korras uurime objektidel ohuallikaid ja kontrollime ka ootamatult eramuehitusi, näiteks projektide olemasolu või tööohutust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt