15. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Puiduhinnad tõmbetuules. Kauaks?

Aasta teisel poolel hinnad tavaliselt tõusevad, kuna suvel on raietööde mahud väikesed ja talvel varutud puit saab otsa.

Vaadates praegusi metsamaterjalide hindu, on hinnad eelmise aasta lõpuga võrreldes üle 10 protsendi langenud, samas eelmise aasta kevadega võrreldes on keskmised hinnad ligi 30 protsenti kõrgemad.

Arvata on, et eelmise aasta hinnataset tänavu ei korrata ei madalamate ega ka aasta lõpu ülikõrgete hindade osas, samas võib oodata puiduturule omase trendi kordumist - kuni suve alguseni on hinnad kerges languses, aasta teisel poolel toimub mõningane tõus.

Vene eksporttolli kasv tõstab kogu regioonis toorpuidu hindasid. Kui kõrgele need lähevad, sõltub riikide omaraiete mahust. Näiteks Soome on valitsuse tasandil kavandanud terve hulga meetmeid, kuidas omaraie mahtu tõsta sellisele tasandile, et tootmine ja töökohad säiliksid.

Tootmise vähendamine regioonis on kindlasti üks olulisemaid puiduhindade mõjutajaid. Kui Skandinaavias jätkub paberitehaste sulgemine, väheneb ka nõudlus paberipuu järele ning sellega kaasneb hindade rahunemine.

Saetööstusest erinevalt ei ole paberitööstuse mahu vähendamine tehnoloogiliselt kergesti teostatav. Tselluloosi- ja paberitehas ei saa töötada osalise režiimiga - ta kas töötab või seisab, ja kui ta seisab, siis ilmselt pikemaks ajaks. Siit on seletatav eelmise aasta lõpu paberipuu hindade hullumeelne kasv - tehastel oli raskusi Venemaalt puidu saamisega ja tootmise jätkamiseks tuli puit iga hinna eest kätte saada.

ELi energiapoliitika praegu puiduhindadele olulist mõju ei avalda, kuid kui taastuvenergia kasutamist jõuliselt subsideeritakse, hakkab energia tootmiseks sobiva puidu hind ilmselt tõusma. Kui kõrgele puidu hind tõuseb metsamaterjali hindning millise tootmise eest toore ära ostetakse, sõltub energia doteerimise ulatusest ning toetusmehhanismidest.

Metsas kasvav puu ei ole kaup, mida saab kaua laos hoida. Kui on jõudnud kätte aeg seda raiuda, tuleb seda teha ka kehvema hinna korral, vastasel juhul võib omaniku hinnakaotus olla veelgi suurem, kuna puit võib rikneda ning hindade tõus tulevikus ei ole sugugi kindel.

Autor: Andres Talijärv

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt