Rootsist leiti vanim elav puu

16. aprill 2008, 13:50

Rootsi teadlased avastasid maailma vanima
elava puu, mis ajas juuri juba eelmise jääaja lõpus.

Nelja meetri kõrguse kuuse nähtav osa ei ole iidne, kuid tema juurtesüsteem on kasvanud juba 9550 aastat, avastasid Umeå ülikooli teadlased eesotsas ökoloogia ja keskkonnateaduste professori Leif Kullmaniga, kirjutas National Geographic.

Kullmani sõnul on tegemist teadaolevalt vanima elava taimega maailmas. Kuusk avastati 2004. aastal Dalarna maakonnast 910 meetri kõrguselt mägedest.

Puu hämmastavalt pikk eluiga tuleneb võimest ennast kloonida. Üks tüvi elab umbes 600 aastat, kuid niipea, kui see sureb, kasvab samast juurestikust üles järgmine, selgitas Kullman.

Maailma vanimad pidevalt püsiva tüvega puud on USA lääneosas kasvavad igimännid. Neist vanim kasvab Californias ja on umbes 5000 aastat vana. Igimändide vanust loetakse igal aastal tüvele moodustuvate aastaringide järgi. Avastatud kuuse puhul kasutati juurte vanuse määramiseks aga radioaktiivse süsiniku meetodit.

Uurimisrühm määras ka teiste iidsete Rootsi kuuskede vanust, kuid ülejäänute iga jäi 5000-6000 aasta piiresse. Üle 10 000 aasta vanuseid puid pole Rootsist mõtet otsida, sest siis kattis maapinda veel paks mandrijääkiht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2008, 13:53
Otsi:

Ava täpsem otsing