Maailma tugevaim organism on gonorröabakter

17. aprill 2008, 11:40

Maailma tugevaim organism on
gonorröabakter. See võimas olend suudab tõmmata jõuga, mis on võrdne tema 100
000 kordse kehakaaluga – inimene peaks temaga võistlemiseks suutma paigalt
tõmmata 10 miljonit kilogrammi!

Paljud bakterid tekitavad endale jätkeid, mida nimetatakse piilideks. Need jätked on sada korda pikemad nende endi laiusest ning võivad olla bakterist endast kümme korda pikemad. Neil on ka kokkutõmbumisvõime. Oli teada, et bakter Neisseria gonorhoeae kasutab oma „tüüp neli” piile pinda mööda liikumiseks ning rakkude külge kinnitumiseks ja nende nakatamiseks, kirjutas New Scientist.

Mida varem ei teatud, oli see, et bakterid saavad mitmeid piile kokku põimides sooritada väga pikki ja tugevaid tõmbeid. Michael Sheetz ja tema kolleegid New Yorgis asuvast Columbia ülikoolist asetasid bakterid substraadile, mille peal olid pisikesed geelist postid, ning mõõtsid, kui palju bakterid neid poste painutada suudavad. Selle põhjal määrati kindlaks nende tõmbe tugevus.

Enamasti täheldasid nad rohkelt lühiaegseid haaramisi. Iga sajas tõmme aga algas sama jõuga, mis lühike tõmme, kuid suurenes seejärel esialgse tõmbega võrdse jõu võrra, nagu kutsuks bakter esimesele piilile appi teisi piile. Lõpptulemusena saavutati selline tõmme, mis oli esialgsest lühiajalisest haaramisest kuni kümme korda tugevam ning võis kesta tunde.

Elektronmikroskoobiga tehtud pildid kinnitasid piilide põimumist. Samuti selgitati välja, miks seda nähtust varem pole avastatud – tavaliselt lisatakse bakterikultuuride kasvukeskkonda ühte valku, mis juhuslikult piilide põimumist takistab.

Bakteri tõmbejõud oli umbes üks nanonjuuton ehk üks miljardik njuutonist. Njuuton on jõud, mida peab rakendama ühe kilogrammile kiirenduse üks m/s² andmiseks.

Seda ei tundugi nii palju olevat, kuid see tähendab, et bakter suudab tõmmata jõuga, mis on võrdne tema 100 000 kordse keharaskusega, ning seda tõmmet ka pikemat aega hoida. See muudab piilide kokkutõmbevalgu autorite sõnul „tugevaimaks teadaolevaks bioloogiliseks mootoriks”.

Avastus võib aidata ka paremini mõista, kuidas gonörreabakter rakkudele kinnitub ja neid nakatab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2008, 19:13
Otsi:

Ava täpsem otsing