Avansilise tulumaksu summat näeb vaid veebis

Anne Oja 18. aprill 2008, 00:00

Tuleva aasta veebruaris arvutab maksu- ja tolliamet avansilise tulumaksu välja automaatselt ja kannab selle ettevõtte kontokaardile umbes kuu aega enne maksetähtaega. Summat näeb e-maksuametis.

Samas saavad ettevõtted ise varakult välja arvestada, kas nad peavad avansilist tulumaksu maksma hakkama või mitte. Selleks tuleb liita viimase kolme aasta (2006, 2007, 2008) dividendid, kingitused, annetused ja ettevõtlusega mitteseotud kulud ning jagada kolmega. Kui summa ületab poolt miljonit krooni, tuleb ilmselt avansilist tulumaksu maksta.

2009. aastal leitakse avansisumma ettevõtte keskmise tulumaksu jagamisel neljaga, sest üleminekuaasta tõttu on avansilise makse tasumise tähtaegi kolm ja üks makse jääb 2010. aasta märtsi.

Maksu- ja tolliamet alustab septembris laiaulatuslikku selgitustööd, kuidas uut avansilist tulumaksu arvestada ning maksta tuleb. Praeguseks pole paljud tehnilised detailid veel selgunud.

Maksuametnike sõnul levib juba praegu uue süsteemi kohta kolm müüti. "Esiteks arvatakse, et nüüd peab hakkama avansilist tulumaksu maksma, ja teiseks, peab minema oma avansilist maksu väiksemaks kauplema. Kolmas müüt on see, et kui tahad oma avansilist tulumaksu madalamaks kaubelda, tehakse sulle revisjon," rääkis Kindsigo.

Lisaks levib jutt, nagu tehtaks riigikassa täitmiseks avansiliseks kõik maksud, kaasa arvatud töötajate palgalt kinnipeetud tulumaks, sotsiaalmaks ning käibemaks. Ja et need avansilised summad arvestatakse majandusbuumiaegsetelt tulemustelt.

Kindsigo kommenteeris, et avansilised maksed palgalt arvestatavaid makseid ja erisoodustust ei puuduta. Avansilist ettevõtte tulumaksu peavad tuleval aastal maksma umbes 5% Eesti ettevõtteist, peamiselt on need firmad, kes maksid aastas rohkem kui pool miljonit krooni dividendi ehk rohkem kui 90 000 krooni ettevõtte tulumaksu.

Arvestada tuleb aga, et avansilist makset pärast maksetähtaja kukkumist madalamaks rääkida ei saa. Seda tuleb teha juba tuleva aasta jaanuaris-veebruaris.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing