ÄP fototoimetus • 17. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kuidas Merko ees, nõnda Merks järel

Tallinnas hakkab skandaal Merko ümber juba pisut nagu rahunema. Sellele aitas kaasa Merko aktsiate pooleks löömine - maadevahetuse kriminaalasja eraldamine majandustegevusest - ja uue Merko börsile toomine. Sellest võinuks Äripäeva arvates alata ettevõtte maine paranemine, kui Merko ei seisaks ikka veel sellesama reha otsas - Riias kerib samalaadne skandaal järjest kõvemaid tuure Merko tütre Merksi ümber.

Merko Eesti ja Merksi Läti tegemistel on silmatorkavalt sarnane muster - ettevõtte juhtidel-omanikel mõlemas riigis head sidemed poliitikute ja tippametnikega; mõlemal pool on avalikkuse ette jõudnud kahtlustused sõpradele meelehea valmistamises, mis on sillutanud teed suurte ehitushangete võitmiseks. Fakte selle kinnituseks leiab tänasest Äripäevast hulgi.

Ka reaktsioon mõlema ettevõtte poolt avalikkuse ette jõudnud kahtlustele on sarnane. Ühe korra võib ettevõte selgitada skandaali sellega, et kõik tehingud on toimunud seaduspäraselt, et valitsus teeb liiga, meedia on pahatahtlik ja konkurendid samuti, et keegi pole kellelegi kohvritega raha viinud. Teist korda ei maksa avalikkust selle jutuga narrima minna.

Merksi juht Ivars Geidans tõrjus altkäemaksusüüdistusi veel aprilli algul Läti majanduslehele Dienas Biznes, samas oli Riia linnanõukogu arendusosakonna eksjuht Vilnis Štrams juba 15. veebruaril pistisevõtmise kahtlusega vahistatud. "Mitte keegi siin maal pole patuta, igaühel on oma patukesed. Kus öeldakse, et ei ole, seal on lausa kaks," need Geidansi tollased sõnad on osutunud täpiks i-l, sobivad täpselt Merko ja tema tütre Merksi enda kohta. Üks kord on võimalik Merko kombel "komistada", nüüd võib juba kindlalt öelda, et selline ongi Merko ettevõtete väljakujunenud käitumismall. Kuidas ema Merko ees, nõnda tütar Merks järel.

Olgu millised iganes selle põhjused, et info suurehitaja kommetest siin ja Lätis avalikkuse ette jõudis just siis, kui jõudis, annavad kaks paralleelselt kerivat skandaali märku, millised on mõlemas riigis suurettevõtjate, poliitikute ja tippametnike sidemed. Usutavasti on Merko ja Merks vaid veest välja paistev jäämäe tipp. Pole vahet, kust hakata korruptsiooniilminguid välja juurima, peaasi on, et seda tehakse. Olgu või Merko oma tütrega hoiatavaks eeskujuks.

Kas pärast sellist suurpuhastust jääb suurest ehituskontsernist kivi kivi peale? Aktsionäridele mõeldes tahaks seda loota. Kui Merko ja Merksi omanikud ja juhid oleksid korragi sõna "seaduspärane" asemel kasutanud sõna "eetiline", poleks ilmselt kõik usaldusriismed nende vastu kadunud. Nüüd pole enam vist muud, kui oodata uudiseid Leedust.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt