Kommentaar: kuidas Äripäev tõstis 5000 krooniga börsifirmade turuväärtust veerand miljardi võrra

18. aprill 2008, 15:29

Tallinna börsil leviva kasina likviidsuse
tulemusena õnnestus Äripäeval üleeile liigutada paigast nelja börsil noteeritud
aktsia hind ning suurendada turuväärtust kokku 260 miljoni krooni võrra.

Turbulentsed ajad majanduses ja aktsiahindade kiire hinnalangusega kaasnenud hirm on muutunud Tallinna börsil tegutsevad investorid väga passiivseks. Sellest tulenevalt on kauplemismahud ja -aktiivsus aktsiaturul tugevalt kokku kuivanud ja väärtpaberite ostu- ja müüginoteeringute vahe väga laiaks kärisenud.

Seetõttu piisab osa vähelikviidsete aktsiate puhul praegu mikrotehingutest, et väärtpabereid lihtsalt 10 protsendi lõikes üles (ostu korral) või alla (müügi korral) suruda.

Ilmekalt tuli see meie jaoks välja kolmapäeval, kui Äripäev soetas endale vähem kui 5000 krooni eest positsioonid kuues börsifirmas, et vajadusel börsifirmade kevadistest aktsionäride üldkoosolekutest osa võtta. Ehkki kõik tehingud said tehtud umbes poolteist tundi enne börsipäeva lõppu (12.30 paiku) jäid neli Äripäeva tehtud aktsiatehingut päeva viimasteks tehinguteks ning ühtlasi ka väärtpaberite sulgemishindadeks. Ilma Äripäeva nn abita poleks tol päeval nelja väärtpaberi hinnad muutunud.

Kõige markantsemaks kujunes meile Starmani aktsiate ost, mis tõstis väärtpaberi hinda ligi 15%. Kümne aktsia ostmine tõstis ettevõtte „turuväärtust“ ligi 140 miljoni krooni võrra.
Starmani aktsiate free float (vabalt kaubeldavate aktsiate arv) jäi pärast Moontechi ülevõtmispakkumise lõppu väga väikeseks ja väärtpaberiga tehakse mõned tehingud nädalas.

Samuti aitas Äripäev tõsta kolmapäeval nii Eesti Ehituse (5,1%), Ekspress Grupi (+1,5%) kui ka Tallinna Vee (0,4%) aktsia hinda. Äripäev ostis kolmapäeval näpuotsaga ka Arco Vara ja Olympic EG aktsiaid, kuid kuna neil aktsiatel veel likviidsust on, polnud meil au nende väärtpaberite sulgemishindade kujunemises kaasa mängida.

Loo lõppeks paneks investoritele südamele, et madala likviidsuse tingimusel tasub tõsiselt kaaluda turuhinnaga orderi asemel limiithinnaga tehinguorderit. Eriti siis, kui tehingu mahud ulatuvad sadadesse tuhandetesse kroonidesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2008, 16:54
Otsi:

Ava täpsem otsing