SEBs on laenu enne tähtaega tagastamine tõusev trend

18. aprill 2008, 17:37

Kui Nordea Panga hinnangul soovib vaid mõni
üksik klient laenu enne tähtaega tagasi maksta, siis SEB hinnangul on see praegu
tõusev trend.

Nordea panga Rävala äriüksuse juhi Toomas Paju sõnul tuleb harva ette juhte, mil klient soovib lõpetada laenulepingu enne tähtaega.

Paju tõdes, et ennetähtaegsed laenulepingu lõpetamised on suhteliselt harvad ning soovijate arv marginaalne. Mehe sõnul on rohkem neid kliente, kes soovivad teha ühekordseid suuremaid tagasimakseid kui nende laenu tagasimaksegraafik ette näeb.

„Enamasti on aga suuremad tagasimaksed ette kokku lepitud ja pank nende eest lisatasu ei küsi,“ lisas Paju.

„Nordea Pank pakub eri tüüpi laenulepinguid, kuid levinumad on Nordea Prime´i ja Euribori baasintressiga lepingud. Kui klient on valinud baasintressiks Nordea Prime´i, siis on kahe nädalase etteteatamisega laenulepingu ennetähtaegne lõpetamine tasuta. Kui baasintressiks on valitud 6 kuu Euribor, siis peab klient lepingu lõpetamise soovist teada andma kolm kuud varem ja ka sellisel juhul ei kaasne sellega lisatasusid. Juhul kui klient soovib laenulepingu lõpetada teistel alustel, kui lepingutingimused ette näevad, siis tuleb tasuda ühe kuni kolme kuu intressi,“ selgitas Palu ennetähtaegset laenulepingu lõpetamise korda.

SEB juhatuse liige Riho Unt tõdes aga, et ennetähtaegsed tagasimaksmised on viimasel ajal tõusev trend. Mehe sõnul on see mõistlik tegu, kui kliendil on raha olemas.

„Eluasemelaenude ennetähtaegne tagasimaksmine on viimasel ajal tõesti tihenenud. Klientidele, kellel on vastav ressurss olemas, on see kindlasti mõistlik tegu. Laenu ennetähtaegse tasumise soovist on mõistlik panka varakult informeerida, kuna siis saab pank võimalikke kulusid vältida ning seega mitte sisse nõuda ka lepingus olevat leppetrahvi,“ selgitas juhatuse liige lisades, et tavaliselt on võimalik leida selline lahendus, mis sobib nii kliendile kui ka pangale.

Sampo Panga eraisikute finantseerimise osakonna juhataja Aire Mäe ei osanud öelda, kui palju on neid kliente, kes soovivad enne tähtaega laenulepingu lõpetada, pank sellist arvestust ei pea.

Mäe sõnul peab klient tasuma pangale 1% suuruse ennetähtaegse tagastamise tasu juhul, kui tagastab laenujäägi enne 3 kuu möödumist.

Laenusaajal on õigus kolmekuulise kirjaliku etteteatamisega laenuleping lõpetada. Kui klient tasub laenujäägi kolme kuu möödumisest alates 2 nädala jooksul, siis ennetähtaegse tagastamise tasu ei rakendata.

Näiteks teeb klient täna (18.04.2008) pangale avalduse laenulepingu lõpetamiseks ja kui klient 3 kuu pärast s.o alates 18. juulist 2 nädala jooksul laenujäägi tagastab, siis ennetähtaegse tagastamise tasu ei lisandu.

Juhul kui klient tagastab laenujäägi enne 3 kuu möödumist, siis kohustub ta pangale tasuma ennetähtaegse tagastamise tasu, mille suuruseks on kuni 1% tagastatavalt summalt. Konkreetne summa sõltub kliendist (maksekäitumise ajalugu, kliendisuhte pikkus pangaga jne).

Hansapank täna laenude enne tähtaega tagasimaksmist ei kommenteerinud. Panga kodulehel oli kirjas: "Kui soovite laenu tagasi maksta enne tähtaja lõppu, andke sellest meile vähemalt kolm kuud enne teada. Kui soovite laenu ilma etteteatamata ära maksta, tuleb tasuda laenu ennetähtaegse tagastamise tasu. "

Aripaev.ee lugeja kaebas, et Hansapank karistab neid, kes soovivad enne tähtaega laenulepingut lõpetada. Tema sõnul kinnitas pank lepingu sõlmimisel, et trahvide punkt lepingus on lihtsalt formaalsus ning reaalselt seda ei rakendata. Tegelikkus pidavat aga hoopis teistsugune olema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. April 2008, 16:54
Otsi:

Ava täpsem otsing