Varased elevandid elasid vees

18. aprill 2008, 14:37

Tänapäevase elevandi eellased veetsid
suurema osa oma elust vees, avastas Oxfordi ülikooli teadlaste juhitud
töörühm.

Teadlased uurisid kahe Eotseeni ajastikul üle 37 miljoni aasta tagasi elanud varajase elevandi nimedega Moeritherium ja Barytherium elustiili. Moeritheriumi hambaemailist eraldatud isotoope uurides tuvastati, et suure tõenäosusega oli tegemist poolveelise eluviisiga imetajatega, kes veetis oma päevi vees mageveetaimi süües, kirjutas Physorg.

„Molekulaarsete andmete põhjal teame, et tänapäevastel elevantidel ning meriveiselistel olid ühised esivanemad,” ütles sel nädalal avaldatud uurimuse juhtautor Alexander Liu. „Seega võis oletada, et elevantide esivanemad võisid elustiililt olla kahepaiksed ning me soovisime välja selgitada, kas nendeks esivanemateks oli Moeritherium või Barytherium. Kahjuks on neist varastest elevantidest säilinud vaid skeletifragmente, seega uurisime elustiili määramiseks luude asemel hoopis hammaste keemilist koostist.”

Uurimistöö käigus analüüsiti kahe väljasurnud elevandiliigi hambaemailis sisalduvaid hapniku ning süsiniku isotoopide suhtarve. Kui süsinikuisotoobid annavad vihjeid looma toitumisharjumuste kohta, viitab hapnikuisotoopide suhtarv keskkonnale, milles loom elas. Saadud isotoopide suhtarve võrreldi kindlalt maismaal elanud tolleaegsete loomadega ning saadud tulemused – kombineeritult embrüoloogiauuringute, molekulaarsete andmete ning sedimentoloogilise infoga – viisid järelduseni, et Moeritherium oli poolveelise eluviisiga.

Liu kommenteeris: „Oleme suutnud tõestada, et tänapäevaste elevantide iidsed eellased elasid tõepoolest peamiselt vees. Järgmiseks sammuks oleks läbi viia sarnaseid analüüse teiste elevandi eellaste kohta, et välja selgitada, millal mindi üle maismaalisele eluviisile ning millal täpselt nüüdseks täiesti veelise eluviisiga meriveiselised poolveelise eluviisiga elevandilistest eellastest lahknesid.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2008, 13:53
Otsi:

Ava täpsem otsing