Sirje Rank • 20. aprill 2008
Jaga lugu:

Putin tegi Gruusias järgmise manöövri

Reedel andis Venemaa president Vladimir Putin valitsusele korralduse alustada Gruusiaga kõnelusi kaubandusembargo, viisapiirangute ja muude sanktsioonide lõpetamiseks, mis on jõus 2006. aasta sügisel puhkenud nn spiooniskandaalist saadik. Venemaa on "tõeliselt huvitatud" kahe riigi suhete paranemisest, on kirjas Vene välisministeeriumi koduleheküljel.

Vaid kaks päeva varem provotseeris Venemaa Gruusiat teatega, et loob tihedamad sidemed Gruusiast lahkulöömist taotleva Abhaasia ja Lõuna-Osseetiaga. Pärast 1990. aastate alguse kodusõda, mis sundis piirkonnast põgenema üle 300 000 grusiini ning samuti seal elanud eestlased, pole alad Gruusia keskvõimule allunud. Nüüd teatas Venemaa, et avab neis rahvusvaheliselt tunnustamata piirkondades oma esindused ning aktsepteerib äri- ja muude sidemete tõhustamiseks sealsete ametivõimude väljastatud dokumente.

Gruusia reageeris ägedalt, süüdistades Venemaad provokatsioonis ja Gruusia alade "hiilivas annekteerimises". Enamik sealsest elanikkonnast on endale võtnud Vene passi, ala turvavad Vene rahuvalvajad.

Venemaa käitumist taunisid teravalt NATO ja EL. USA välisminister Condoleezza Rice ütles reedel, et USA on "väga mures" ning et Washington "toetab tingimatult" Gruusia territoriaalset terviklikkust.

Putini reedese dekreedi kahe riigi suhete normaliseerimisest võtsid Gruusia poliitikud vastu umbusuga. "Venemaa püüab luua illusiooni, et on valmis Gruusiaga koostööd tegema," ütles välisminister David Bakradze. "Usume, et see manööver meie USA ja Euroopa sõpru ei eksita." Minister lisas, et "Venemaa eksib, kui arvab, et võib annekteerida kolmandiku Gruusia territooriumist ning samal ajal ülejäänud kahe kolmandikuga suhted normaliseerida".

Võimalik konflikt Abhaasias või Lõuna-Osseetias jättis Gruusia NATO tippkohtumisel Bukarestis ilma alliansiga liitumise tegevuskavast. Venemaa on lubanud, et teeb kõik, et takistada nii Gruusia kui ka Ukraina pääsu alliansi liikmeks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas