Anu Jõgi • 20. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

SEB-le maksab järjest enam kliente laenu enne tähtaega tagasi

SEB juhatuse liige Riho Unt tõdes, et ennetähtaegsed tagasimaksmised on viimasel ajal tõusev trend. Mehe sõnul on see mõistlik tegu, kui kliendil on raha olemas.

"Eluasemelaenude ennetähtaegne tagasimaksmine on viimasel ajal tõesti tihenenud. Klientidele, kellel on vastav ressurss olemas, on see kindlasti mõistlik tegu," rääkis Unt. "Laenu ennetähtaegse tasumise soovist on mõistlik panka varakult informeerida, kuna siis saab pank võimalikke kulusid vältida ning seega mitte sisse nõuda ka lepingus olevat leppetrahvi," lisas Unt.

Nordea Panga Rävala äriüksuse juhi Toomas Paju sõnul tuleb harva ette juhte, et klient soovib laenulepingu enne tähtaega lõpetada.

Mehe sõnul on rohkem neid kliente, kes soovivad teha ühekordseid suuremaid tagasimakseid, kui nende laenu tagasimaksegraafik ette näeb.

"Enamasti on aga suuremad tagasimaksed ette kokku lepitud ja pank nende eest lisatasu ei küsi," lisas Paju.

Sampo Panga eraisikute finantseerimise osakonna juhataja Aire Mäe ei osanud öelda, kui palju on neid kliente, kes soovivad laenulepingu enne tähtaega lõpetada, sest pank sellist arvestust ei pea.

Hansapank reedel laenude enne tähtaega tagasimaksmist ei kommenteerinud. Panga kodulehel on kirjas: "Kui soovite laenu tagasi maksta enne tähtaja lõppu, andke sellest meile vähemalt kolm kuud enne teada. Kui soovite laenu ilma etteteatamata ära maksta, tuleb tasuda laenu ennetähtaegse tagastamise tasu."

Kui klient tahab laenu enne tähtaega tagastada ja pääseda lisatasust, tuleb panka üldjuhul teavitada sellest kolm kuud ette.

Nordea Panga Rävala äriüksuse juht Toomas Paju selgitas, et kui klient on valinud baasintressiks Nordea Prime'i, siis on kahenädalase etteteatamisega laenulepingu ennetähtaegne lõpetamine tasuta. Kui baasintressiks on valitud kuue kuu Euribor, siis peab klient lepingu lõpetamise soovist teada andma kolm kuud varem ja ka sellisel juhul ei kaasne sellega lisatasusid. "Juhul kui klient soovib laenulepingu lõpetada teistel alustel, kui lepingutingimused ette näevad, siis tuleb tasuda ühe kuni kolme kuu intress," selgitas Palu.

Sampo Panga eraisikute finantseerimise osakonna juhataja Aire Mäe sõnul laenu ennetähtaegse tagastamise tasu ei lisandu, kui klient teeb pangale avalduse laenulepingu lõpetamiseks ja kuita kolme kuu pärast kahe nädala jooksul laenujäägi tagastab. "Juhul kui klient tagastab laenujäägi enne kolme kuu möödumist, siis kohustub ta pangale tasuma ennetähtaegse tagastamise tasu, mille suuruseks on kuni 1% tagastatavalt summalt," selgitas Mäe.

Ka SEB kliendid peavad lepingus märgitust lühema etteteatamise aja korral pangale maksma 1% ennetähtaegse tagastamise tasu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt