Gripp tuleb Aasiast

21. aprill 2008, 13:19

Uue uurimuse kohaselt on tihedalt asustatud
Ida- ja Kagu-Aasia uute surmavate gripiviiruse tüvede kasvulavaks, kust need
siis hiljem üle kogu maailma laiali kantakse.

Kõigepealt levivad viirused Aasia suurlinnades nagu Hong Kong või Bangkok, seejärel suunduvad vallutama ohvreid ka mujal maailmas, kirjutas National Geographic.

"Üle 60 aasta on gripiviiruste ülemaailmne rändamine müsteeriumiks olnud,” ütles uurimuse autor, Cambridge’i ülikooli teadlane Colin Russell. Uued avastused võivad aidata teadlastel paremini ette ennustada levinuima gripiviiruse, A (H3N2), evolutsiooni ning nii tõhusamaid vaktsiine välja töötada.

Russell ja tema kolleegid analüüsisid 13 000 gripiviiruse A (H3N2) proovi, mis koguti kõigilt kuuelt mandrilt aastatel 2002-2007. Nende uurimistöö tulemused avaldati eelmisel nädalal ajakirjas Science.

Teadlased uurisid erinevate liinide vahelisi geneetilisi erinevusi uue tehnoloogia abil, mida nimetatakse antigeeniliseks kartograafiaks. Nad keskendusid hemagglutiniini kodeerivale geenile – see viirust kaitsvasse kattesse kuuluv valk mängib nakatamises olulist rolli.

Nii identifitseeriti erinevad viiruse liinid ning tehti kindlaks nende levik üle maailma. Uued tüved tekkisid Ida- ja Kagu-Aasias ning jõudsid Euroopasse ja Põhja-Ameerikasse kuus kuni üheksa kuud hiljem. Alles mitu kuud pärast seda jõudsid viirused Lõuna-Ameerikasse.

Lõuna-Ameerikasse jõudmiseks läks viirustel kaua aega seetõttu, et selle mandri ning Ida- ja Kagu-Aasia vahet võrreldes muu maailmaga kuigi palju inimesi ei reisi. Oluline on ka tähelepanek, et kord juba sünnikohast lahkunud viiruseliinid jõuavad väga harva tagasi tekkepaika.

„Ida- ja Kagu-Aasiast väljaspool asuvad piirkonnad on seega viiruste jaoks evolutsioonilised surnuaiad,” ütles Russell.

Uurimisrühm oletas, et Ida-ja Kagu-Aasia on haigustele soodsateks paikadeks tiheda inimasustuse ning omavahel hästi ühendatud linnade tõttu. Samuti on gripp seal kliima iseärasuste tõttu levinud aastaringselt, Euroopas ja Kagu-Aasias aga ründab vaid hooajati.

Uurimuse tulemused võivad aidata paremini ette ennustada viirusetüvede levikut ning seega aidata välja töötada tõhusamaid gripivaktsiine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2008, 19:13
Otsi:

Ava täpsem otsing