Merekonteineris ladustamine laost odavam

Jaana Pikalev 22. aprill 2008, 00:00

Mitmed firmad on enda jaoks avastanud, et merekonteinerid pole ainult sobivad kaupade liigutamiseks sadamast sadamasse, vaid täidavad oma otstarvet ka kui soodne, mobiilne ja ohutu laopind.

Nii näiteks põhjendas merekonteineri rentimist ka energiasüsteemide ehituse ja hooldusega tegeleva Aerotech Estonia OÜ juhataja Jaanus Ruumet.

"Meie rentisime merekonteineri selle eesmärgiga, et vähendada ennekõike oma laokulusid, see andis meile päris suure kokkuhoiu," täpsustas Ruumet, et rahaliselt on neil peaaegu 8 korda vähem kulusid, kui varem.

"Meil oli muidu päris suur laopind, 4000 ruutmeetrit, see oli lepinguga seotud ja rahalised probleemid ja kulud olid suuremad," lisas ta, et ei kipu firma omatoodangu hoidmist teistmoodi lahendama.

Ka on vastu võetud otsus, et vähemalt kaks aastat renditakse merekonteinereid ladustamise eesmärgil edasi. Iseloomustamaks laorendi hinna ja merekonteineri rendihinna vahet pakkus Ruumet, et praegu turul hindu võrreldes tuleks vahe peaaegu 10kordne.

Idee ei ole aga esmakordne. "Kuulsime, et suured kauplused, näiteks Rimi ja Prisma kasutavad sellist süsteemi, et nad ladustavad päris suures osas oma kaupa konteinerites," märkis Ruumet ning lisas konteineri rendi mugavuseks veel asjaolu, et ladu oma hoovi peale tuua ei saa. Merekonteineritega sellist muret aga pole.

Ka kaupade seisukorra pärast pole vaja pabistada, kuna konteineri rendile võttes jälgitakse selle merekõlbulikkuse sertifikaati. "Konteinerid on kõik ju õhukindlad," ütles Ruumet.

Ostmise kasuks kõneleb teedeehitusega tegelev MKV OÜ projektijuht Rauno Kaivoja.

"Teedeehituses on väga palju igasuguseid tööriistu ja materjali, mida oleks vaja kuskil hoida ja laopinda ei taha selle alla kinni panna," möönis Kaivoja, kelle sõnul laopinna rentimine tuleb tunduvalt kallim, kui konteiner osta.

"Ma maksan algul merekonteineri eest küll rohkem, aga konteiner teenib selle juba ühe aastaga tagasi, isegi kiiremini," lausus Kaivoja. Konteineri eeliseid on ehitusfirma jaoks hulga: nad on transporditavad, neid saab mugavalt sättida üksteise peale või üksteise kõrvale tõsta. Kaivoja sõnul plaanivad nad lähiajal konteinereid isegi juurde soetada. "Konteineri enda maksumus ja turuväärtus säilib ja meil on võimalus ta ka hiljem maha müüa," õpetas Kaivoja.

Merekonteinereid müüv ja rentiv Gilderg OÜ juhataja Roman Gorelov pakub firmadele mitmeid erinevaid tüüpe merekonteinereid. Tema sõnul algavad rendihinnad 1500 kuni 3000 kroonist kuus. Enamasti antakse rendiperioodiks minimaalselt kaks kuud. Konteinerid on nii uued kui ka kasutatud. "Hinnavahe on suur ja enamasti otsustatakse pigem kasutatud konteineri kasuks," väitis Gorelov, arvestades keskmiseks müügihinnaks 20 000 krooni. "Ladustamiseks on olemas ka spetsiaalsed reefer-konteinerid, mis on suhteliselt kallid ja lähevad peamiselt toiduainetetööstusesse," mainis Gorelov ja selgitas, et reefer-konteinerites saab temperatuuri määrata ning hoida kaupu, mis on temperatuuritundlikud ja riknevad kiiresti. Eriotstarbelised merekonteinerid on aga kallimad ja reefer-konteinereid ainult müüakse ja nende maksumus on ligi 100 000 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing