Börsi pulss hääbub

1706-aripaev 22. aprill 2008, 07:15

Varjusurmas viibival Tallinna börsil võib
raskeks osutuda ka üsna väikeste aktsiakoguste müümine ning juba mõne aktsia
ostmine võib ettevõtte "turuväärtust" sadade miljonite kroonide võrra tõsta.

Likviidsuse puudumise probleem seisneb selles, et väheste tehingu tegijate tõttu võib aktsiate ostu- ja müügihinna vahe kujuneda väga suureks. Üks order võib hinna üsna jõuliselt paigast ära liigutada. Hea hinna saamiseks võib madala likviidsuse tingimustes kuluda tehinguks päevi.

Tänavu 22. jaanuaril pani vahetult enne börsipäeva avamist Norma maksukonsultandist väikeaktsionär (kes palus anonüümsust, kartes, et juhtum rikub tööalaselt ta mainet) müüki 2500 aktsiat, mille tulemusena kaotas ta pea 10 000 krooni, kuigi oleks võinud need hoopis võita.

"See oli turuhind, millega müüki panin," vastas endine Norma aktsionär küsimusele, kas pani aktsiad müüki turu- või limiithinnaga. "Mis on limiithind? Ma ei tea sellest midagi. Ma teen alati tehinguid turuhinnaga," põhjendas ta müügiotsust sellega, et tal oli vaja saada kiiresti raha ja seega ei olnud tal valikut.

Tagantjärele tunnistas investor, et ta tõmbles. "See oli absoluutselt rumal tegu. Ma ei tea, miks ma seda tegin. See oli emotsioon - naiselik tegu," kahetses ta.

"Enamik interneti kaudu sisestatud ordereid jõuab turule täpselt nii, nagu nad kliendi poolt antud on," kinnitas Hansapanga maakler Raido Lillemets. Suured anomaaliad võivad tema sõnul olla tingitud sellest, et näiteks üks investor paneb aktsia müüki turuhinnaga ja kas või sekund hiljem sisestab keegi ostuorderi samuti turuhinnaga.

"Sel juhul täidetakse müük enne ära ja aktsia hind võib kukkuda näiteks võrdluslimiiti. Sekund hiljem sisestatud ostuorder muudab aga hinna täiesti vastupidiseks," selgitas ta. "Investor võiks siiski pigem kasutada limiitorderit kui turuorderit."

Lillemets lisas, et kindlasti tuleks jälgida turu sügavust: kas üldse turul on keegi ostmas-müümas nii palju, kui investor müüa-osta soovib. Seda maksab eriti jälgida ebalikviidsemate aktsiate puhul, nagu Saku Õlletehas, Viisnurk, Trigon PD. "Klient peaks ikka enne tehingukorralduse esitamist vaatama, mis seis turul on, mitte huupi ordereid sisestama."

Aktsiate müügi- ja ostuhinna suur noteeringute vahe tuleneb Lillemetsa sõnul peamiselt huvipuudusest mõne aktsia vastu. "Reeglina "hiilgavad" laia spread'iga sellised aktsiad, millega kauplevad peamiselt kohalikud väikeinvestorid. Jälle võiks näiteks tuua Saku, Viisnurga, Trigoni," kõneles ta.

"Võrreldes aastatagusega on likviidsus turul tõesti väiksem," nentis Tallinna börsi juht Andrus Alber. "Kuid meenutame, et 2007. aasta kevadtalve mõjutas oluliselt 2006. aasta lõpu Olympicu IPO ja 2007. aprilli Ekspressi IPO. Sel aastal paraku IPOsid veel toimunud pole."

See periood võis muuta jaeinvestorid Alberi hinnangul hooletuks ning turule edastatakse palju turuhinnaga tehingukorraldusi, mis tähendab sisuliselt nõustumist igasuguse turul pakutava hinnaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2008, 11:40
Otsi:

Ava täpsem otsing