Ka koolinoor mõtleb majandusest

22. aprill 2008, 07:35

Kadedus, pettused, ahnus - need omadused on
aidanud eestlastel võõrvõimu all püsima jääda.

* Kui mul lastaks rahandusministeeriumis tööd valida, siis ainuke amet, mis tasuks proovimist, oleks rahandusministri töö.
* Läbi aegade on raiskamine inimestele meelepärane olnud. Kellel võimalus raisata, see ka raiskab. Vaestel seda pole ja elavad ka tunduvalt rahulikumat elu, pidamata pidevalt mõtlema, millal peab jälle juveelipoodi minema ning kas need püksid on juba kaks korda jalas käinud.
* Rikastumine ei tohiks muutuda kinnisideeks. Me peaksime ka muudele eluvaldkondadele tähelepanu pöörama.
* Kusagilt on mulle kõrva jäänud, et inimene, kellel on hea olla, mõtleb harva.
* Järelikult kasvavad palgad kiiremini kui seened pärast vihma, kuid need seened on sageli ussitanud, sest nagu esialgu jääb meile varjatuks seene sisu, jääb tähelepanuta ka keskmise palga arvutamise meetod.
* Kurvaks teeb ka asjaolu, et kõik sada üks saadikut on üldjuhul ainult siis üksmeelel, kui on tarvis oma palka tõsta. Kui mõni ajakirjanik pärast küsib, miks seda vaja oli, siis tuuakse vabanduseks, et keskmine palk on tõusnud, ise samal ajal mõeldes, et raske on olla ilus mees.
* Uus korter, uus auto, naine, töö intensiivsus - need kõik põhjustavad tohutut närvipinget.
* Kujutada ette tõelist luksust Eestis on tõeliselt vaevarikas, sest pealinnaski, mis oleks potentsiaalne "läbilöömispiirkond", on pea võimatu leida sõiduteed, mis luksusautolt summutit alt ei põrutaks.
* Keegi ei ole veel suutnud kasvatada rahapuud või prügikotti võluda ümber rahakotiks. Isegi mitte Jürgen Veber.
* Tänapäevases tarbijaühiskonnas saab raha eest osta kõike, mida koi sööb ja rooste närib.
* Majandus on kui lõbustuspargi atraktsioon, kord liigub ta suure kiirusega kõrgele, järgmisel hetkel langeb nii järsult, et võtab silme eest mustaks.
* Alguses võtad miljoni, mõtled mis see viie või kuue aasta peale ära pole maksta, aga on küll, kõik see intress ja ega sa kõik need viis aastat söögita saa elada.
* Milleks osta mingi kallis asi, mida läheb korraks vaja, kui on võimalus ka naabritelt laenata. Tavaliselt laenatakse tööriistu, vahel ka toiduaineid.
* Veelgi toredam oleks teada, et ka tuhande aasta pärast on meil maailmas midagi ilusat.
* Tõesti, tõesti, meie Eesti on kohe 90 aastat vana. Vanem kui minu vanaema.

Kommentaarid

Heidy Meriste, E. Vilde nimelise Juuru Gümnaasiumi 12. klassi õpilane, teine koht vanemas vanusegrupis esseega "Laenamine kui elustiil"
Laenuteema jäi oma aktuaalsuse ning poleemilisuse tõttu hinge kripeldama. Ise olen üsna kokkuhoidlik inimene, kuid mõistan ka neid, kelle rahaasjad kontrolli alt väljuvad. Ostuhullusega võitlemiseks võiks endalt vahel lihtsalt küsida: kas mul on seda asja ka tegelikult vaja?

Andrus Alber, Tallinna Börsi juhatuse esimees, žürii liige
Üldise tarbimiskultuse taustal oli rõõmustav lugeda, et noored peavad oluliseks säästmist ning taunivad "lihtsaid lahendusi", nagu SMS-laenud. Kõneles terve mõistuse hääl.

Villu Arak, Skype'i PR-juht, žürii liige
Õpilaste tööd olid sümpaatselt idealistlikud, mis ongi õige koht, kust noored alustama peaks.

Rahandusministeeriumi iga-aastasele noorte esseekonkursile esitati tänavu kokku 238 tööd. Noored said kirjutada 13 teemal, millest kõige populaarsemad olid "Laenamine kui tänapäevane elustiil", "Kas maailmas läbilöömiseks peab Eestist ära kolima?" ja "Raha, võim ja vastutus". Võitsid Sten Soo Jõgeva Ühisgümnaasiumist (6.-9. klass) ja Kadi Paasik Pärnu Ülejõe Gümnaasiumist (10.-12. klass).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2008, 16:54
Otsi:

Ava täpsem otsing