Kümme äärmuslikku ideed keskkonna päästmiseks. II osa

22. aprill 2008, 10:01

6. Pea köögis usse

Mitte ainult lemmikloomadena või lemmikute toiduks – ussid võivad palju kasu tuua, süües toidujäätmeid ning muutes need kiiresti kompostiks. Ka mõnedes kontorites peetakse nurgas plastikkasti väikeste ussikestega, kes töötlevad ümber ametnike lõunasöögijäätmed. Kui usside pidamine köögis tundub sulle natuke äärmuslik, võid lihtsalt aianurka traditsioonilise kompostikasti ehitada.

7. Täidame õhu väävliga

Arvatakse, et väikesed õhku paisatud aineosakesed ehk kindlat tüüpi aerosoolid võiksid mõjuda atmosfääri jahutavalt. Sellised osakesed püüavad kinni osa päikesekiirgusest ja peegeldavad selle tagasi kosmosesse. Sellise protsessi jahutavat efekti Maa kliimale võib täheldada näiteks suurte vulkaanipursete järel, kui õhku paisatakse miljoneid tonne väävlit. Mõned teadlased arvavad, et me peaksime loodusest eeskuju võtma ning õhku suurtes kogustes väävlit paiskama, et tasakaalustada globaalset soojenemist. Selle plaani üheks puuduseks on kindlasti suurenev happevihmade sagedus. Teiseks probleemiks on see, et väävlit peaks kliima stabiliseerimiseks õhku pidevalt juurde paiskama, muidu jätkab globaalne soojenemine peagi sealt, kuhu pooleli jäi.

8. Segame ookeanides vett

Keskkonnaaktivist ja futuroloog James Lovelock, Gaia hüpoteesi autor, lisas hiljuti oma panuse äärmuslike globaalse soojenemise vastaste plaanide loetellu. Lovelock plaanib kasutada ookeanide segamiseks torusid, et tuua põhjast üles toitaineterikast vett ning nii stimuleerida vetikate vohamist. Vetikad koguksid õhust süsinikdioksiidi ning viiksid selle surres endaga kaasa merepõhja. Lovelocki sõnul oleks tegemist aga vaid esialgse lahendusega, kuna soojenemine jätkuks veel mõnda aega isegi siis, kui me päevapealt kasvuhoonegaaside emissiooni lõpetaksime.

9. Viskame merre rauda

Ookeanides elavad väikesed fotosünteesivad planktoniorganismid kasutavad toitumisel õhust kogutavat süsinikdioksiidi. Kui nad surevad, vajuvad nad põhja ja viivad süsiniku endaga kaasa. Kuna raud stimuleerib fütoplanktoni kasvu, on mõned eksperdid soovitanud ookeane rauaga väetada. Nii hakkaks vohama plankton, mis koguks atmosfäärist välja ülearuse süsinikdioksiidi. Paljud teadlased aga kahtlevad fütoplanktoni efektiivsuses süsinikdioksiidi kõrvaldajatena. Samuti võib raua ookeanidesse lisamine kahjustada merede ökosüsteeme.

10. Ehitame Maale päikeseprillid

Kui päikeselisel päeval rannas aega veedad, võid püüda ülearust kiirgust prillide ja mütsiga eemal hoida. Mõned teadlased arvavad, et sarnast strateegiat võiks kasutada ka meie planeediga: saata rida päikesevalgust hajutavaid osakesi või mikrokosmoselaevu ümber ekvaatori orbiidile. Idee põhjal võiks selline ring ümber Maa vähendada maapinnani jõudvat päikesekiirgust ning nii tasakaalustada kasvuhoonegaaside poolt põhjustatud globaalset soojenemist. Selline äärmuslik idee oleks ühtlasi ka äärmiselt kallis – hind ulatuks triljonitesse kroonidesse.

Kümme äärmuslikku ideed keskkonna päästmiseks. I osa

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2008, 09:59
Otsi:

Ava täpsem otsing