Kadrin Karner • 22. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Nordea: Põhjamaid ootab kukkumine

Maailmamajanduse väljavaated on viimaste kuudega halvenenud ja rahvusvaheline krediidikriis ei paista kaugeltki veel möödas olevat, eluasemeturg on paljudes riikides tõsise surve all ja globaalsed aktsiaturud on läbi teinud kõige dramaatilisema languse pärast IT-mulli lõhkemist 2000. aastal, seisab eilses Nordea majandusülevaates.

Selles valguses alandavad Nordea analüütikud oluliselt oma lähimate aastate majanduskasvu prognoose väljaandes Economic Outlook. "USA majandus on tõenäoliselt juba langusesse libisenud ja selle tagajärjed levivad ülejäänud maailma majandustesse, sh Põhjamaadesse," märkis Nordea globaalmajanduse analüütik Helge J. Pedersen.

Eilsel Evli investeerimishommikul kinnitati, et tänu arenevate turgude jätkuvale majanduskasvule ning kiirelt kasvavatele reservidele on ettekuulutus globaalsest majanduskrahhist sügavalt ennatlik, teatas Evli varahaldus.

Sektorite lõikes võib märkimisväärset kasvu oodata energia-, toidu- ja infrastruktuuri sektoritest. Evli varahalduse juht Veikko Maripuu märkis: "Geograafiliselt on kasvutingimused eriti soodsad Venemaal, Lähis-Idas, Põhja-Aafrikas ja Brasiilias, kes saavad naftamüügi tulusid kasutada ees ootavateks suurinvesteeringuteks."

Maailma aktsiaturgude analüüs, mida Evli investeerimishommikul esitleti, näitas, et investorite meelestatus on selgelt negatiivne. Samas majandus globaalselt küll aeglustub, kuid kuni arenevad majandused on jätkuvalt tugevad, globaalset majanduslangust oodata ei ole. Kuna investorite meelestatus enam palju langeda ei saa, on langusrisk limiteeritud.

Maailm seisab kõigi aegade suurima infrastruktuuriinvesteeringute buumi lävel. Lähiaastatel investeeritakse nii teede kui ka lennujaamade, raudteede, rafineerimistehaste ja telekommunikatsioonivõrkude ehitusse summasid, mis mõne prognoosi alusel järgneva kümne aasta jooksul ulatuvad 21 triljoni dollarini.

Toitumisharjumuste kiire muutus arenevatel turgudel, biokütuste hullus, vead põllumajanduspoliitikas ja isegi mõnede põllumajandustoorainete suhteliselt madalad hinnatasemed võrreldes nende ajalooliste kõrgtasemetega on aluseks võimaliku mitme-aastase positiivse trendi tekkimiseks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt