22. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Seadus alahindab projekteerijat

Olles peaaegu kogu töise elu olnud seotud projekteerimisega, tundub mulle, et meie vana, kordi täiendatud ehitusseadus alahindab projekteerijat.

Meie, projekteerijate põhiline toode on projekt. Seaduse järgi on ehitusprojekt "ehitise või selle osa ehitamiseks ja kasutamiseks vajalike dokumentide kogum, mis koosneb tehnilistest joonistest, seletuskirjast, hooldusjuhendist ja muudest asjakohastest dokumentidest".

Me tahaks olla täpsemad, kindlasti oleme ka professionaalsed kretiinid, kuid ehitusprojekt on meie jaoks selgelt määratud toode. Selle koostamisel on kolm staadiumi: eel-, põhi- ja tööprojekt. Kaks esimest töötatakse välja koos tellijaga. Tööprojekt on dokument ehitaja jaoks. Kui skeem lõhkuda ja tellija ning ehitaja suhtlevad algusest peale, võib tulemus olla odav asi kalli raha eest.

Ehitusseadus keskendub vaid ehitamisele ja jätab projektile kui tootele vajaliku tähelepanu pööramata. See on asja lihtsustamine, võõras meie kultuuriruumis. Tundub, et riigil pole selget poliitikat ehitusseadusandluse ja standardite arendamisel. Oleme Eesti Projektbüroode Liiduga käinud majandusministeeriumis jutul, tulemusteta.

Meile on oluline, et ehitusprojekti staadiumid ja nende eesmärgid saaksid seaduses kirjeldatud. See oleks aluseks kogu projekteerimise ja ehitusprotsessile. Praegu tegeleb asjaga viis ministeeriumi ja me ei tea, kelle sõna siin peale jääb.

Teine oluline asi on vastutava spetsialisti kriteeriumid seaduses. Vastutav spetsialist peab olema pädev õigusaktides, projekteerimise juhtimises ja alluvate töö kontrollimises. Selleks võib olla spetsialist, kellele on omistatud kvalifikatsioon kutseseaduse tähenduses.

Kutseid omistavad erialaliidud, see süsteem meil toimib. Ent ehitusseaduse järgi võib vastutaval spetsialistil olla erialane kõrgharidus ja kolmeaastane töökogemus. See nullib erialaliitude tehtava töö kutsete omistamisel.

Kolme aastaga ei saa spetsialistiks, kes on ühtaegu pädev õigusaktides ja standardites, vastutada oma alluvate töö eest ja juhtida projekteerimist.

Vähese kogemusega spetsialistide lubamine vastutusrikast projekteerimisasja ajama toob kaasa, et igaüks võib asutada projektibüroo. Neid ongi meil 1000 tükki.

Olen näinud projekte, mille kõik osad - arhitektuur, ehituskonstruktsioon, küte ja ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon, elekter - on teinud üks inimene. Selline töö on parimal juhul kasutu tellijale, halvimal juhul võib viia avarii või tulekahjuni.

Kui vaadata näiteks märtsis lõppenud aasta betoonehitise konkursi tulemusi, siis enamiku võidutööde ja nominentide autorid on pärit EPBLi firmadest. Nad on huvitatud heast koostööst tellijaga, tema soovide selgitamisest ja sellele lisaväärtuse andmisest, et jõuda võimalikult hea lõpptulemuseni. Nii lihtsalt sünnivadki sajandeid kestma jäävad asjad.

Autor: Aare Uusalu

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt