Edukad katsed biooniliste kunstsilmadega annavad pimedatele lootust

23. aprill 2008, 11:59

Kirurgid sooritasid Inglismaal esimese uut
tüüpi bioonilise silma paigutamise operatsiooni, mis annab lootust, et tulevikus
võib olla võimalik pimedate nägemisvõime täielikult taastada.

Kaks edukat operatsiooni, mille käigus patsiendi silma paigutati uut tüüpi seade, viidi läbi Londoni Moorfieldsi silmakliinikus. Esimene omalaadne seade koosneb prillidele kinnitatud videokaamerast ning infoedastajast, mis on seotud kunstliku reetinaga. Reetina saadab liikuvaid kujutisi mööda optilist närvi ajju ning võimaldab patsientidel näha ebamäärast pilti liikumisest, valgusest ja varjust, kirjutas The Times.

Operatsioonid sooritati osana rahvusvahelisest kliiniliste katsetuste sarjast, mille käigus katsetatakse nime all Argus II tuntud reetinaimplantaadi tehnoloogiat. Tehnoloogia on juba osutunud edukaks primitiivse nägemisvõime taastamisel patsientidel, kes on jäänud pimedaks levinumatel põhjustel nagu näiteks vananemisega seotud vaevused või retinis pigmentosa.

Ameerika teadlased loodavad tulevikus välja arendada hernesuuruse kaamera, mille saaks siirdada silmamuna sisse. Selline seade loodetakse patsientidele kättesaadavaks teha viie aasta jooksul.

Argus II kasutab piltide püüdmiseks videokaamerat. Pildid muudetakse elektrilisteks signaalideks, mis juhtmeta ühenduse abil edastatakse reetina taga asuvasse implantaati. Implantaadis olevad elektroodid mõtestavad signaali lahti, luues rohmaka must-valge pildi, mis edastatakse optilist närvi pidi ajju.

Londoni St Thomas’ haigla arst ning Inglismaa retinis pigmentosa liidu liige John Marshall hoiatas, et tehnoloogia on siiski alles väga varajases arengujärgus. Ta lisas: „Selliste seadmete väljaarendamine on väga, väga hea uudis. Samuti on tore kuulda, et esimesed katsed selliste seadmete siirdamisel on olnud edukad. Avalikkus ei tohiks aga ideest liiga vaimustuda ning arvata, et peagi on tegemist rutiinse operatsiooniga, mis kõigi pimedate nägemise taastab. Tegelikult on meil siinkohal siiski veel väga palju õppida.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2008, 19:13
Otsi:

Ava täpsem otsing