Maripuu: pikaajalist langust pole oodata

ÄP 25. aprill 2008, 00:00

Veiko Maripuu vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Uudised pajatavad endiselt suurte pankade kahjude mahakandmisest ja laenutingimuste karmistumisest. USA dollar kaotab jätkuvalt oma väärtust. Üle poole maailma majandustest on langevas trendis. Kas on põhjust rõõmustamiseks?

Maailmamajandus on tsükliline, langus järgneb tõusule ja vastupidi. Liigseteks emotsioonideks, liiati eufooriaks ega ka depressiivsuseks pole majanduse väljavaateid hinnates kunagi põhjust.

Maailma majanduskasv aeglustub. Siiski pole selliseid indikaatoreid, mis näitaksid globaalse majanduse pikemaajalisse langusesse sattumist.

Kas majanduskasvu prognoosid annavad märku sellest, et krahh on alles alanud ja infot poetatakse moka otsast, et mitte tekitada paanikat?

Vandenõud siit otsida ei maksa. Majandusprognooside tegemise aluseks on juba toimunud sündmuste statistika ja väljavaadete indikaatorid, mis on pidevas muutumises. Majandusprognooside muutumine on täiesti loomulik nähtus.

Millised tunnused on üleilmsel majanduskrahhil?

Täielik või peaaegu täielik majanduse kokkukukkumine. Teiseks tugev inflatsioon ja ostujõu langus. Veel iseloomustab majanduskrahhi rahvusvahelise kaubanduse järsk langus, samuti sissetulekute, maksurahade ja üldiste tulude vähenemine, hiiglaslik tööpuudus ja likviidsuskriis.

Kas Teie hinnangul tegi valitsus piisava laenubuumi ohjeldamiseks ja sellest tulenevate riskide maandamiseks?

Eesti liberaalne majanduspoliitika tähendab valitsuse vähest sekkumist majandusse. Kindlasti andis laenubuumile hoogu juurde eluasemelaenu intresside tulumaksuvabastus, mis sattus juhuslikult samale ajale, mil kommertspangad asusid väljastama väga soodsate tingimustega laene.

Olete reklaaminud arenevaid turge, kuna müüte nende turgude fonde. Investorid nende investeeringutega raha kaotanud, kas jätkate samamoodi?

2003-2007 toimunud arenevate turgude aktsiahindade kasv on olnud pretsedenditult tugev, kus investorid on teeninud suurepärast tootlust.

Aktsiaturgude langus mitmetel arenevatel turgudel pole tingitud sellest, et olukord nendes riikides oleks läinud halvemaks, vaid sellest, et aktsiad kui varaklass kaotasid krediidikriisi tõttu järsult oma populaarsust.

Evli enda ja meie kolmanda osapoolte partnerite investeerimisvõimalustest on arenevatele turgudele suunatud vaid väike osa.

Mis sektorites võib Teie arvates järgneval aastakümnel näha kiiret kasvu?

Pretendeerimata originaalsusele: teatud arenevate turgude aktsiad, infrastruktuuri investeeringud, energiasektor, toit ja põllumajandus (ehk mitte nii pikalt, kuid teatud ajal kindlasti) ning tehnoloogia.

Kas rohelisel investeeringul on kasvupotentsiaali?

Trendi mõttes on tegemist perspektiivika valdkonnaga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing