Sedini seitsme kinnistu oksjon nurjus

Lemmi Kann 25. aprill 2008, 00:00

Mis oli selle põhjuseks, kohtutäitur Veiko Kaasik täpsustama ei soostunud.

Tallinnas Lutheri kvartalit arendavale Pjotr Sedini ettevõttele Grove Invest kuuluvad seitse kinnistut arestiti aprilli alguses. Kinnisasjade käsutamise keelamiseks seati keelumärge Svenska Handelsbanken AB ja kohtutäituri kasuks, kes kuulutas välja avaliku suulise enampakkumise, mis pidi toimuma eile. Vara alghinnaks oli määratud 420 miljonit krooni.

Handelsbankeni esindaja Kristin Sõgel ütles, et kuigi enampakkumise esimene voor läks nurja, ei tähenda see, et kvartali vastu poleks huvi tuntud.

Enne enampakkumist käisid kohtutäituri juures nii mõnedki huvilised, sest muinsuskaitse all olev omapärane kvartal kesklinnas on ahvatlev. Et võlausaldaja ja võlgniku vahel kokku lepitud hind seekord ostjaid kohale ei meelitanud, näitab, et küsitud summa oli liiga suur.

See on Sõgeli sõnul ka mõistetav, sest võlgniku huvi on ju alati võimalikult kõrget hinda saada. Samas ei ole see kooskõlas enampakkumise põhimõttega, sest tulevastele ostjatele peab jääma võimalus omavahel konkureerida ja üksteisest üle pakkuda. "Ma võrdleksin seda kõrgushüppega - kui algkõrguseks panna 3 meetrit, ei saa võistlust toimudagi," rääkis Sõgel.

Täitemenetluse seaduse kohaselt kuulutatakse lähiajal välja järgmine enampakkumine ja kvartali uus alghind peaks Sõgeli hinnangul hakkama praeguse tegeliku turuhinna poole liikuma.

Sedini sõnul tuleks kõik hinnaga seotud küsimused suunata kohtutäiturile. "Tema müüb, mitte mina. Siis tuleb hind vastavalt seadusele ümber vaadata, mis on tavaline protseduur," märkis Sedin.

Ta möönis, et seitsmest kinnistust koosneva kvartali müük võib tõesti keeruline olla, sest sellel puudub detailplaneering, mis on ostjate silmis miinuseks.

Sedini kinnistute enampakkumise nurjumises pole midagi imekspandavat. Praegu ei julge suured arendajad nii suuri summasid kuhugi panna. Keegi ju päris täpselt ei tea, millal müük jälle lahti läheb ja on võimalik taas kasumlikult arendama hakata. Suuremad arendajad ei ole huvitatud nii suurte riskide võtmisest, sest kuigi tehakse erinevaid ennustusi, ei tea tegelikult ju keegi täpselt, mis homme kinnisvaraturul toimuma hakkab. Kui teaks neid homseid loto võidunumbreid, oleks ju väga tore! Aga ega keegi siis sellest muidugi ei räägiks.

Seitsmest kinnistust koosneva krundi tükkideks löömine müügiprotsessile ja kogu kvartali arengule kaasa ei aitaks. Pigem tuleks nii suure ehitustihedusega kvartalile kasuks, kui seda vaadeldakse tervikuna. Muidu hakkavad seal naaberkrundid omavahel kaklema, kes mitu korrust ehitada tohib. Üldpildile mõjub kindlasti paremini, kui seda tervikpildina arendatakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing