Katre Pilvinski • 24. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tööandja rahul pisema koondamishüvitisega

Standardi tegevjuht Enn Veskimägi ütles, et eelnõu soodustab väikeettevõtteid, julgustab ausat suhtumist ja vähendab ümbrikupalkade maksmist. Ta nimetas eelnõu suurimate plussidena, et tööandja maksab ainult ühe kuu eest koondamishüvitist ja lühenenud on koondamisest etteteatamise aeg. Ühtlasi saab täiendkoolituse vabastada erisoodustusmaksust.

Samuti tõi Veskimägi seadusemuudatuse eelisena välja, et aastase staažiga töötaja saab vabastada kahenädalase etteteatamisega. "Uus seadus soodustab väikeettevõtteid, väheneb ümbrikupalkade maksmine," jätkas Veskimägi. "Kui praegu peab seitsme töötajaga väikeettevõte vabastama kolm inimest, tähendab see ettevõtte pankrotti. Uus seadus julgustab ausat suhtumist."

Eelnõu on paindlik ja ajakohane, ütles Leiburi personalijuht ja jurist Kristi Relvik. Tema sõnul rõõmustab kohustus maksta koondamishüvitist ühe kuu eest nelja kuu asemel iga tööandjat.

Relviku sõnul on kehtiv töölepinguseadus liiga jäik. "Lepingu ühepoolne lõpetamine on peamine probleem. Praegu saab seda teha ainult koondades," lisas ta. Relvik märkis, et uue seadusega on lepingu ühepoolne lõpetamine läinud paindlikumaks.

"Uue töölepinguseaduse peamine pluss on see, et see on senisest rohkem reguleeritud," ütles Relvik. "Töölepingu lõpetamise aluseid on täiendatud ja tänapäevasemaks muudetud."

Samuti leidis Relvik, et koondamishüvitiste maksmine sõltuvalt tööstaažist on õigustatud. "Ühe- ja kümneaastast staaži ei saa võrdsustada," selgitas ta.

Relvik rääkis, et Leiburis on üsna palju kõrge staažiga töötajaid. "Ettevõttel on näide ka 40aastase staažiga töötaja kohta. Neid töötajaid on palju, kes on ettevõttes üle kümne aasta töötanud," ütles ta.

"Iga aastaga muutub tootmine modernsemaks ja läheb rohkem masinatesse. Eks iga tootja eesmärk on inimtööjõudu vähendada," selgitas Relvik. "Drastilist vähendamist lähiaastatel Leiburis ette ei näe. Vähemalt kaks järgmist aastat jätkame tootmist samamoodi."

Prisma Peremarketi tegevjuht Janne Lihavainen ütles, et edukas äritegevus ei tähenda ainult kiiret töötajate vallandamist ning ettevõte vaatab töölepingut puudutavatesse vaidlusi kõrvalt.

"Oleme Prisma Peremarketi poolelt jälginud töölepingut puudutavaid vaidlusi üsna leigelt. Põhjuseks on tõik, et isegi juhul, kui oleks läbi läinud töötajatele ebasoodsam seaduse variant, oleksime meie oma garantiid hoidnud endiselt samal tasemel, kui need on olnud siiani," rääkis Lihavainen.

"On absurdne arvata, nagu oleks edukas äritegevus võimalik ainult siis, kui tööandjal on voli töötajaid kiirelt vallandada. Hea tulemuse toob ikkagi koostöö ja ühiste huvide leidmine, mitte töötajate ja ärimeeste huvide vastandamine," lisas Lihavainen.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt