PILDID: galaktikate kokkupõrge

25. aprill 2008, 10:59

NASA avaldas uued Hubble’i teleskoobi
tehtud pildid galaktikate kokkupõrgetest ning kummalistest vormidest, mida
liituvad galaktikad moodustada võivad.

59 uut pilti avaldati eile Hubble’i kosmoseteleskoobi 18 aastapäeva puhul. Tegemist on suurima avaldatud Hubble’i piltide kogumikuga, kirjutas LiveScience.

Galaktikate liitumine on tunduvalt sagedasem nähtus kui varem arvati. Varases universumis toimus seda veelgi sagedamini, sest universum oli siis väiksem ning galaktikad asusid üksteisele lähemal. Isegi küllaltki isoleeritud galaktikate sisemisest struktuurist võib leida märke kunagistest liitumistest.

Ka meie enda Linnutee sisaldab paljude väiksemate galaktikate jääke, millega ta varem on kokku puutunud ning enda sisse haaranud. Sarnane protsess on toimumas praegugi – Linnutee on alla neelamas Amburi kääbusgalaktikat.

Linnutee pole siiski tippkiskja, sest eeldatavalt neelab meie naabergalaktika Andromeda Linnutee umbes kahe miljardi aasta pärast alla.

Kuigi kokkupõrkekursil olevad galaktikad tormavad üksteise poole kiirusega sadu kilomeetreid tunnis, võib liitumine aega võtta sadu miljoneid aastaid.

Hubble’i piltidele on püütud galaktikate kokkupõrke erinevad faasid. Näha on palju uusi ja ebatavalisi kujundeid, mille liituvad galaktikad moodustada võivad. Muuhulgas võivad liituvad galaktikad välja näha nagu hambahari või lendav öökull.

Allpool on toodud mõned huvitavamad pildid. Vaata veel pilte siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2008, 14:29
Otsi:

Ava täpsem otsing