Biodiislikütusest võib puhkeda USA ja ELi uus kaubandustüli

26. aprill 2008, 21:18

Euroopa biodiislikütuse tootjad lükkasid
USA ja ELi vahel reedel veerema uue tüliõuna, nõudes, et Brüssel kehtestaks
USAst imporditud biodiislikütusele trahvitollid.

Euroopa biodiislikütuse tootjate ühendus European Biodiesel Board (EBB) kaebas, et USA tootjatele makstavad subsiidiumid ajavad Euroopa biokütusetootjad pankrotti, vahendas agentuur Reuters.

„2007. aastast on nende subsiidiumide pärast USA biodiislikütuse eksport Euroopasse dramaatiliselt kasvanud, kahjustades rängalt Euroopa tootjaid,“ teatas EBB oma avalduses. Ühendus nõuab nüüd, et Euroopa Komisjon kehtestaks USA impordile dumpinguvastased ning subsiidiumide vastased trahvitollid.

EL on seadnud eesmärgi suurendada aastaks 2020 biokütuste osakaal mootorikütustes 10%le. Eesmärgi täitmiseks tuleb Euroopa Liidul suuri koguseid ka importida.

Euroopa tootjad on ammu kaevanud, et USA toetused biodiislikütusele B99 on vastuolus WTO reeglitega. Lisaks on USA ekspordil õigus ELi subsiidiumidele.

USA biodiislikütuse tootjate ühendus ründas vastu, süüdistas Euroopa Liidu tootjaid WTO reeglite kasutamises protektsionistlikel eesmärkidel.

„EBBst on silmakirjalik kisa tõsta samal ajal kui nad ise lõikavad kasu ilmselgest kaubandusbarjäärist,“ ütles USA National Biodiesel Board asepresident Manning Feraci, nimetades ELi biodiislikütuste spetsifikatsioone diskrimineerivaks. „Kavatsema jõuliselt rünnata ELi kaubandusbarjääre – ELi diskrimineerivaid biodiislikütuste spetsifikatsioone ning muid elemente ELi biokütuste poliitikas, mis on vastuolus WTO reeglitega ja annavad eelise ELi kütusetootjatele,“ ütles Feraci oma avalduses.

Euroopa Komisjonil on nüüd 45 päeva aega, et otsustada, kas algatada kaebuse peale uurimine. Kui peaks selguma, et kaubandusreegleid on rikutud, võib EL kehtestada esmalt ajutused tollid, mida on seejärel võimalik püsivaks muuta.

„Me uurime seda hoolega,“ ütles kaubandusvolinik Peter Mandelsoni pressiesindaja. „Ebaausat kaubandust me mingil juhul ei luba“.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. April 2008, 21:16
Otsi:

Ava täpsem otsing