Väävel globaalse soojenemise peatamiseks halb mõte

28. aprill 2008, 12:40

Globaalse soojenemise peatamiseks on välja
pakutud palju hullumeelseid ideid. Üks neist näeb ette väävliühendite massilise
atmosfääri paiskamise, et osa päikesekiirgust enne maapinnani jõudmist
blokeerida ning keskmist temperatuuri seeläbi alandada, kirjutas Reuters.

Idee on saanud inspiratsiooni vulkaanipursetest, mis saadavad atmosfääri hiiglaslikes kogustes väävli- ja süsinikuühendeid ning veeauru. Suurtele vulkaanipursetele järgnevad aastad on tihti olnud jahedamad. Näiteks 1816. aasta sai Indoneesias asuva võimsa Tambora vulkaani plahvatusliku purske keskkonnamõjude tõttu tuntuks kui aasta ilma suveta. Teraviljasaagid ikaldusid üle maailma, tagajärjeks üks 19. sajandi suurimaid näljahädasid.

Mõistagi ei ürita teadlased midagi sellelaadset korrata, kuid väiksemas mahus toimetades võiksime saavutada atmosfääri pisut jahedamaks muutumise.

Ideed on varemgi kritiseeritud, kuna see kutsub esile happevihmade sagenemise, kuid nüüd on USA kliimateadlased ajakirjas Science selgitanud, et väävliühendid tooks muuhulgas kaasa ka elu säilimise seisukohalt kriitiliselt tähtsa osoonikihi tervise olulise halvenemise.

Teadlaste sõnul lükkaks väävliühendite atmosfääri paiskamine osoonikihi taastumist 30-70 aasta võrra edasi. Teatavasti on osoonikiht tegemas läbi aeglast taastumisprotsessi, mis järgnes osoonimolekule lõhustavate freoonide kasutamise keelustamisele.

Teadlaste sõnul ei näita nende uuring, et väävli kasutamine globaalse soojenemise pidurdamiseks oleks kindlasti kõlbmatu mõte, kuid kindlasti tõstab see esile täiendavaid küsimusi, millega tuleb arvestada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2008, 17:38
Otsi:

Ava täpsem otsing