Jaana Pikalev • 28. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Laopindade turg languses

Turg on tunduvalt passiivsem kui aasta-paar tagasi, tõdevad kinnisvaravahendajad. "Nii üüri- kui ka müügitehinguid toimub vähem, kuna majanduse langusest tulenevalt on nõudlus vähenenud ning pakkumiste arv on suurenenud," kommenteerib BPE Kinnisvaraeksperdi äri- ja tootmispindade maakler ja hindaja Ennu Susi. Laopindade turul võib täheldada langustrendi, mis on osalt tingitud mõningate ettevõtete raskustesse sattumisest.

Uus Maa Kinnisvarabüroo lao- ja tootmispindade kinnisvaraturu 1. kvartali kokkuvõtte ütleb, et viimase kvartali jooksul on nõudlus lao- ja tootmispindade järele veidi kahanenud. Ettevõtete kindlustunne tuleviku suhtes on vähenenud ning ootused on muutunud pessimistlikumaks. Sellistes tingimustes ei plaanita laienemist ning pole vajadust uue pinna järele.

Uus Maa Kinnisvarakonsultantide äripindade maakler Rene Kasela sõnul likvideeritakse järjest Tallinnas ja selle lähiümbruses vanu laohooneid ning uusi hooneid palju juurde ei ehitata. Seetõttu on tunda laopindade puudust. "Likvideerimise põhjus on valdavalt parema, rahaliselt tulusama hoone projekteerimine ning ehitamine. Üldiselt asenduvad vanad laohooned büroo- või müügihoonetega," täpsustab Kasela.

Tootmis- ja laopindade üürihinnad ei ole aga poolaasta jooksul tõusnud. 2008. aasta esimese kvartali jooksul on olnud pigem surve hindade alanemiseks, sest pakkumist on piisavalt ja nõudlus väheneb, seisab Uus Maa kinnisvaraturu kokkuvõttes.

Arco Vara Kinnisvarabüroo äripindade maakleri Toomas Naska sõnul on praegune olukord hoopis vastupidine - üürile antavaid laopindasid napib ja nõudlus ületab pakkumise. "Laopindade ehitamiseks sobilikke krunte on pakkumisel, kuid hinnad ei ole praegu veel paika loksunud, potentsiaalsed ostjad peavad pakutavaid krunte sageli ülehinnatuks," selgitab Naska.

Raskeimas olukorras on ettevõtted, kes vajavad laopindu, mille suurus oleks 200-500 m2. "Väiksemaid laopindu pakutakse vähe ning tavaliselt on tegemist valmis toodetega," teatab 1Partner Äripindade hindamisgrupi juht Timo Tammaru. Väiksemate laopindade vajadus on Naska hinnangul 8000-10 000 m2.

Siiski on ka uusi laopindu juurde kerkimas. Piirkondlikult on tootmis- ja laopindade turul aktiivne tegevus koondunud rohkem Tallinnast väljuvate magistraalide äärde ning nende lähedal asuvatesse tehnoparkidesse. Samuti on aktiviseerunud Tallinna ringtee ümbrus. Aktiivsemaks on muutunud ehitustööd Vana-Narva maantee piirkonnas ning samuti Sõjamäe piirkonnas, mille arengule annab positiivse tõuke valminud Smuuli tee pikendus.

"Väljastatud ehituslubade maht lao- ja tootmispindade sektoris on viimastel perioodidel olnud suhteliselt stabiilne, uusehitused on rajatud peamiselt omakasutuseks," möönab Naska ja lisab, et uute ladude aktiivsemad ehituspiirkonnad on Peterburi tee ümbrus Lasnamäel, Tartu ja Pärnu maanteede ümbrus linna piirist kuni Tallinna ringteeni.

"Arendajad, kes julgesid võtta riski ning alustasid aasta tagasi universaalsete lao- ja tootmispindade ehitamist, on valdavalt üürilised leidnud," lausub Kasela, nimetades arendatavateks Mõigu Tehnoparki, ehitusjärgus Kroosi tehnoparki ja Jüri Tehnoparki. "Peagi alustatakse ehitustöid 85hektarilises Ameerikanurga Äripargis," ütleb Kasela. Ta lisab, et Tallinnast veidi kaugemale tuleb ka Vaida tehnopark.

Heas seisukorras ladude hinnad algavad 55 kr/m" kuus ning ulatuvad hinnatud piirkonnas maantee äärsetes hoonetes 100 kr/m" kuus.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt