Tarvo Vaarmets • 28. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Olympic - Eesti esimene maailmavallutaja?

Ja just need - Armin Karu seatud selged, aina suuremaid väljakutseid esitavad eesmärgid, nende poole sihikindel, teadlik liikumine ja kohale jõudmine - panevad mind Armin Karusse ehk ka Olympicusse uskuma.

Üks aktsia ostuotsus võib tuleneda mitmest nüansist või paremal juhul nende kombinatsioonist - nn objektiivsetest põhjustest: finantsnäitajad, aktsia hind, viimastest moodustatud erinevad suhtarvud. Teisalt võib ostuotsus baseeruda ka subjektiivsetel, tunnetuslikel põhjustel - usk juhtkonda, ärimudelisse jne. Neid kõiki toodud nüansse võib pidada ratsionaalseteks põhjusteks, lisaks on aga ka veel muidugi emotsionaalsed ostuotsused, mis tihti kipuvad olema fundamentaalselt põhjendamatud. Taolisi oste tehti teiste hulgas ka Olympicu aktsiaga vähem kui aasta tagasi, juuli keskel, mil ühe kasiinoketi väärtpaberi eest oldi nõus maksma isegi üle saja krooni. See tähendas, et ka aktsia hinnaga seotud suhtarvud olid kerkinud põhjendamatult kõrgele ehk ostu toetav kombinatsioon objektiivsetest ja subjektiivsetest põhjustest oli paigast ära - head ettevõtet vedas küll väga tugev juht, kuid ettevõtte väärtus ehk aktsia hind kasvas siiski mõnevõrra kiiremini kui ettevõtte tegevusväli. Praegu maksab Olympicu üks aktsia 40 krooni ehk 60% vähem kui juulis. See aga tähendab, et objektiivsed ja subjektiivsed põhjused on taas tasakaalustunud ning ambitsioonika ettevõtte aktsiaid saab jälle soetada mõistliku hinnaga või isegi juba veidi alla selle.

Ostuotsuse kahjuks räägivad muidugi erinevad riskid - üldine kehv, aktsia hinda survestav turusentiment ja ebasoodne, kliente rööviv majandusolukord ning Olympicu tegevusalast, eelkõige võimalikest seaduse muudatustest, tulenev risk. Viimase tõttu on alati õhus oht, et Olympic peab mõnel turul oma tegevust vähemal või suuremal määral koomale tõmbama.

Kuigi Olympicu kontseptsiooniga börsiettevõtteid ja seetõttu ka vastavaid indekseid on Euroopas ülimalt raske leida, pakub lähimat võrdlust Euroopa juhtivate meelelahutusaktsiaid koondav Bloomberg Europe Entertainment Index, mille liikumist mõjutab ka Olympic EG 2,1%-ga.

Nimetatud indeks kaupleb praegu 16,02kordsel eelmise aasta kasumil. Olympicu P/E suhteks on aga 16,4. Ent kui indeksi käesoleva aasta oodatav hinna-kasumi suhe on Bloombergi andmetel 15,38, siis Eesti kasiinoketile võiks selleks numbriks prognoosida isegi näitajat alla 13. See tähendab, et Olympicu oodatav kasumikasv on kiirem kui vähegi võrreldavatel ettevõtetel keskmiselt.

LHV pakub Olympicu selleaastaseks kasumiks 449 miljonit krooni, Orion Securities aga 623 miljonit krooni, neile vastavad hinna-kasumi suhted oleksid praegu 13,4 ja 9,71. Orioni prognoosi ei tasu aga eriti tõsiselt võtta, sest taoline kasumiootus teeks nende 3,63 miljardi suuruse käibeprognoosi juures marginaaliks enam kui 17%. Olympicu neljanda kvartali puhaskasumi marginaal oli aga vaid 12,3% ja ettevõtte teatel peaks näitaja esimesel poolaastal ka samale tasemele jääma, parenemist võiks oodata aga aasta lõpupoole. See tähendab, et kasumimarginaaliks võiks paremal juhul loota ehk veidi suuremat numbrit kui LHV prognoositav 12,7, mitte Orioni pakutud 17%. LHV käibeootus on 3,53 miljardit krooni.

Lisaks kasvupotentsiaalile, ilmestab Olympicut ka igati korralik bilanss - omakapitali osakaal bilansis on kõrge 86%. Aktsia hinda ja teatud bilansinäitajaid seob ka suhtarv P/B - kui Olympicu aktsia kaupleb praegu 2,6kordsel raamatupidamislikul väärtusel, siis Bloomberg Europe Entertainment Indexi P/B on 4,2. Kui viimaste kvartalite kiiret käibekasvutrendi võib suure tõenäosusega välja lugeda ka järgmisel nädalal avaldatavatest Olympicu esimese kvartali tulemustest, siis suurem küsimus on - milliseks kujuneb marginaal? Kui see on neljanda kvartali näitajaga vähemalt samal tasemel, on tegemist positiivse signaaliga.

Seega on Olympic väga tugeva juhiga ambitsioonikas ettevõtte, mille aktsia hind on kukkunud tasemele, mida võiks vähemalt 5aastase visiooniga investor tasapisi võtta kui head ostukohta. Mina nii teen ja olen praeguseks soetanud ka kolmandiku soovitavast positsioonist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt