Violetta Riidas • 29. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ravimiturg kasvukursil

Sellegipoolest vaatab ravimitootjate liidu esimees Akshay Mody alanud aastale ettevaatlikult. "Ajalugu on näidanud, et kui on olnud sellised suured tõusuaastad, siis reeglina järgneb väga tagasihoidlik kasv, mis jääb alla 10 või 5 protsendi," ütles Mody.

Tamro tegevdirektor Tarvo Vaasa leidis, et ravimituru selle aasta kasvu on põhimõtteliselt väga raske öelda.

"Oleme siin näinud igasuguseid aegu. 2006. aastal oli kasv ainult 5,4 protsenti, kuid see on hüpanud ka 29 protsendini välja," rääkis Vaasa. Tema sõnul elab ravimiturg üldjoontes oma elu sõltumata ülejäänud majandusest.

Raskematel aegadel väheneb Vaasa sõnul peamiselt kosmeetika ja loodustoodete ostmine, kuid ravimeid tarvitatakse ikka edasi.

"Mis aga mõjutab ravimiturgu, ja väga kõvasti, on see, kui toimub mingi muudatus ravimite kompenseerimises ehk kui riigi negatiivse lisaeelarvega vähendatakse kompenseeritavate ravimite kompensatsiooni mahtu," tõi Vaasa välja.

Turu näilist kasvu peegeldab ka hinnatõus, kuid sisuliselt pole see kasv.

"Kui kompensatsiooni mahtu ei puudutata, siis võib arvata, et kasv jääb samasse reitingusse eelmise aastaga ehk 15 protsendi juurde," oli Vaasa optimistlik.

Üldises plaanis on aga raha ravimiturule ikka juurde tulemas: "Eks need hinnakesed tõusevad ikka omasoodu," lausus Vaasa ja lisas, et ravimite kompenseerimine on iga aastaga paranenud.

Eelmise aasta suure tõusu taga peitub Mody sõnul sissetulekute kasv.

Eelmisel aastal tegid suurima tõusu kasvajaravimid. Nende kasv ei ole Mody sõnul siiski turust tingitud. "Selle taga on riiklik poliitika," selgitas ta. "Haiglas kasutatavate teenuste koodide hindu tõsteti ja tänu sellele paranes automaatselt juurdepääs nendele ravimeetoditele."

Sotsiaalministeeriumi kinnitusel säilivad siiski ka negatiivse riigieelarve puhul kõik seadusega ettenähtud toetused ning sotsiaalministeeriumi haldusala puudutavaid seadusi ei muudeta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt