Tarbesõidukite müügi jahtumise järel oodatakse sooja kevadet

Pille Rõivas 30. aprill 2008, 00:00

Tänavu esimeses kvartalis läks kaubaks 1377 tarbesõidukit ja seda on tervelt 22% vähem kui mullu samal perioodil.

Suurkaubikute klassi turuliider AS Silberauto ootas esimeses kvartalis suuremat müüki, kuid tuleb arvestada praeguse olukorraga Eesti majanduses. Müüginumbrite langus tuleb Silberauto müügidirektori Alar Vettiku arvates mõnevõrra konservatiivsemast suhtumisest investeeringutesse. Liisingu tingimuste muudatused müügis tunda ei ole.

Vettik peab Mercedes-Benzi populaarsuse põhjuseks eestlaste kvaliteediarmastust. "Vahel küll antakse järele kiusatusele osta midagi odavamat, kuid pärast kogetut pöördutakse tagasi parema poole," selgitab Vettik. Järgmiste kvartalite poole vaatab Vettik eelmisest positiivsemalt, oodates kevadist aktiivsust müügis. Praeguste prognooside kohaselt on müügitippu oodata aasta teises pooles.

Raskeveokeid ja suuri busse müüv Scania Eesti on rahul esimese kvartali müügitulemustega. Ootuspärane raskeveokite müük ei ole müügi- ja turundusjuhi Alar Präämi sõnul saavutatud üksikute õnnestumiste abil, vaid pideva toote, teenuste ja organisatsiooni arengu tulemusena. "Viimaste aastate raskeveokite turumaht oli Eesti turu kohta väga suur ja pigem erakorraline," selgitab Prääm.

Raskeveokite müük on käesoleva aasta esimeses kvartalis 2007. aasta esimese kvartaliga võrreldes isegi natuke tõusnud.

Präämi sõnul on märgata mõningast liisingu tingimuste karmistumist, kuid see ei ole oluliselt takistanud ostuotsuseid. Scania on raskeveokite müügis olnud pidevalt 1. ja 2. kohal. Scania pakub ainsana Euro 4 ja Euro 5 mootoreid, mis ei vaja lisaainet keskkonnanormide täitmiseks. Suured investeeringud on tehtud teenindusvõrku ning organisatsiooni arengusse. Äsja laiendati Tartu ja Tallinna teeninduskeskusi ning plaanis on Narva teeninduse käivitamine.

Edukas raskeveokite müüa Volvo Estonia on esimese kvartali müügitulemustega rahul. Tegevdirektor Johannes Kjellgreni sõnul ei saa rääkida müügilangusest, sest veebruar oli rekordiline. Tarbesõidukite müük on sel aastal isegi parem kui eelmisel aastal samal ajal ning turuosa järjest kasvab. Koguturg ei ole küll suurenenud sama palju kui mullu, kuid see on ootuspärane, sest eelmise aasta majandustõus ei saanud lõputult kesta.

Liisingutingimuste muutusi Kjellgren ei tähelda, küll aga on näha liisingufirmade ettevaatlikumat suhtumist uutesse klientidesse ja nende tegevustesse.

Volvo Eesti on järgmistele kvartalitele positiivselt meelestatud, ent Kjellgreni sõnul võivad asjaolud kiirelt muutuda ning nad jälgivad hoolega turul toimuvat.

Citro?ni kaubikute müük langes aasta esimeses kvartalis 8-10 protsenti, mis ASi Veho Eesti Citro?ni divisjoni piirkonnajuhi Urmas Silla sõnul ei tähenda mitte halba olukorda kaubikute müügis, vaid olukorra stabiliseerumist. "Eelmine aasta oli rekordiline aasta, mis ei saanud jätkuda lõpmatuseni," ütleb Sild.

Tarbesõidukite müüki peab Sild heaks ning mullusega võrreldes vähenenud müügiga oldi arvestatud. Toimunud majanduslanguse tõttu on üle vaadanud oma kaubikuvajadused just väikefirmad, Silla sõnul ostavad suurfirmad kaubikuid ikka endises koguses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing