Suvine päikesesoojus aitab talvel teelt jääd tõrjuda

30. aprill 2008, 09:43

Suurbritannia kavatseb suvel maanteedele
paistva päikese panna rakkesse talvel, et hoida maanteid jäävabana.

Riigi kiirteede agentuur kavatseb ehitada teede alla torustikke, mis koguksid suvel päikesesoojust ning lasta suvel ülessoojendatud vesi talvel uuesti maantee alustesse torudesse ringlusse, kirjutas The Guardian.

Agentuuri esindaja sõnul valitakse katsemaanteed välja selle aasta jooksul. Valitakse sellised teed, mis nagunii peaks remonti minema, seega ei too tööd liiklejaile kaasa lisatakistusi.

Tee alla ehitatakse veetorude võrgustik. Suvel, kui maantee pinnatemperatuur tõuseb kuni 40 kraadini C, soojeneb vesi üles ning see pumbatakse polüstereeniga tihedalt isoleeritud torustikesse, et vältida jahtumist. Talveperioodil, kui sensorid registreerivad, et teepinna temperatuur on langenud 2 kraadini C, pumbatakse vesi maantee all asuvatesse torudesse tagasi, see soojendab pinnast torude ümber ning takistab teepinnal jää teket.

Kuivõrd investeering on märkimisväärselt suur, siis kavatsetakse süsteemi rakendada tõesti vaid nendes piirkondades, kus maanteid ohustab talvel külmumisoht. Peamine libedustõrje meetod – teedele soola puistamine jääb siiski alles.

Kahe aasta jooksul on lahendust juba ühel maanteelõigul katsetatud. 2006. aasta suvel näiteks õnnestus salvestada piisavalt soojust, millest piisas terve järgneva talve maantee jäävaba hoidmiseks. Soojendatud teepind oli ümbritsevast keskmiselt umbes kolm kraadi soojem.

Katsed näitasid samuti, et maanteelt salvestatud soojust saab kasutada ümbritsevate majade kütmiseks või jahutamiseks.
Kava on huvi tekitanud ka lennujaamades, kes kasutavad lennuradadelt lume ja jää tõrjeks spetsiaalseid vedelikke, mistõttu vajavad lennujaamad spetsiaalseid veepuhastusjaamu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. May 2008, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing