1. mai 2008 • 6 min
Jaga lugu:

Arvutiprogrammid abiks aia kujundamisel

Maastikuarhitekt Remi Kübar, siinmail üks suuremaid asjatundjaid kujundusprogrammide alal ütleb, et käsitsi skitseerimist ei tasu programmide arengust hoolimata maha kanda ja see jääb ka tulevikus esimeste mõtete saavutamise kõige tõhusamaks instrumendiks.

Tartus tegutseva maastikuarhitekti Liina Oja arvutis on spetsiaalprogramm VectorWorks, kuid ta eelistab kujundada aedu käsitsi, kuna siis on loominguline vaim vabam ning kogu tööprotsess kiirem. Ta selgitab, et arvutiprogramm on ideede vormistamise vahend, kuid hea tulemuse seisukohast on eelkõige vajalikud teoreetilised ning praktilised teadmised, kujunduslik silm ja maitse. Oja märgib, et arvutiga kujundamine tundub olevat mõneti moehaigus ja võimalik, et varsti pöördutakse käsitsi kujundamise juurde tagasi.

Praegu on turul mitmeid kümneid erilaadseid aiakujundusprogramme, millest enamik on 3D-graafika kesksed. Kodukasutaja seisukohalt on programmide hinnad langenud, kuid parimate rahanumbrid jäävad tuhandest kroonist kõrgemale. Näiteks internetikeskkonna TopTenReviews 2008. aasta ülevaates viieteistkümne maastiku- ja aiakujundustarkvara hulgast kuldseks pärjatud Realtime Landscaping Plus 4.0 tootjahind on umbes 80 dollarit. Paraku ei müüda seda nagu ka paljusid teisi programme Eestis. Küll aga saab laadida internetist prooviversiooni. Tuleb aga arvestada, et 3D-kujundusprogrammid esitavad arvutile küllaltki kõrgeid tehnilisi nõudmisi. Moodsaimad tavakasutaja programmid on varasematega võrreldes kergesti õpitavad ja suhteliselt lihtsalt käsitletavad.

Venelaste loodud tarkvara Meie aed 6.0 Omega, mis maksab Eestis 1500 krooni, ostjatele pakutakse tootjafirma Dicomp esindaja ja lektori kaheksapäevast kursust. Dicompi esindaja Eestis, Natalia Gurevichi sõnul on Tallinnas kahes koolis toimuvad kursused venekeelsed, kuid õpilasi on olnud nii Tartust, Pärnust, Sillamäelt kui ka mujaltki. Nende hulgas ka õppinud maastikukujundajaid. Meie aed 6.0 on venekeelne programm ja seega sobiv neile, kes inglise keelt ei räägi, kuid väga tahaksid oma aeda arvutiga kujundada.

Euroopas toodetud programmide eeliseks on see, et maailma eri regioonides võivad taimed mõningal määral erineda, mis tingib selle, et kodukasutaja poolt mõne haruldasema programmi järgi valitud taim on reaalelus teistsugune või käitub meie kliimavöötmes graafilisest pildist erinevalt ning ei pruugi üldse aia üldilmega sobituda.

Remi Kübara hinnangul tehti esimesed joonestusgraafika katsed arvutiga siinkandis 1990ndate aastate keskel. Esimeste seas, 1994. aastal tegi kujundustarkvaraga tutvust aiakujundusbüroo R&AR juhataja Riho Raudi, kelle sõnul on graafiline visualiseerimine eelkõige vajalik kliendile kujundaja mõtete paremaks edasiandmiseks. Raudi toob kujundustarkvara ühe lisaplussina välja, et seda saavad kasutada ka need, kellel joonistamisoskust ei ole - arvuti teeb graafilise töö ise ära. Siiski tuleb ennekõike tunda taimi ja nende vajadusi, täpsustab Raudi, kes tundmata vajadust enamate järgi, kasutab ise vaid ühte kindlat arvutiprogrammi.

Raudi hindab professionaalse aiakujundajana arvutitarkvara juures ka taimede kasvufunktsiooni võimalikkust, mis seisneb puude-põõsaste mõõtmete näitamises ükskõik mis aja pärast.

Realistlikkust lisavad ka fenofaasi e heitlehiste ja igihaljaste taimede ning muude, aastaaegade vahetumisest sõltuvate joonte kajastumine programmis, selgitab Raudi. Ka ei jäta ta märkimata, et programm näitab ära maapinna reljeefsuse ja vastavalt piirkonna geograafilisele asukohale on võimalik jälgida tekkivaid varje kellaaja täpsusega.

Viimase malli kujundamisprogrammid annavad katsetaja käsutusse tohutu hulga erinevaid elemente, mis ühes aias sisalduda võivad. Eelpool mainitud Realtime Landscaping Plus võimaldab valida 7400 vajaliku objekti vahel, millest täiuseni realistlikke taimi on 3600.

Remi Kübara sõnul kasutavad professionaalsed maastikukujundajad valdavalt AutoCADi ja Microstationi põhjal eritarkvara, millel on saadaval lisasid arhitektidele, inseneridele jt. VectorWorks on populaarsem MACi kasutajate hulgas kuna AutoCAD MACiga ei tööta, selgitab Kübar.

Fototöötluse kohapealt toob Kübar esile Adobe'i ja Coreli paketid, mis osaliselt eelnimetatud tarkvaraga ühilduvad. Tema hinnangul on need programmid suuremate piiranguteta, paindlikud, kuid eeldavad koolitust ja pidevat kasutamist.

Tavakasutajatele suunatud programmidega ei ole Kübar lähemalt tutvunud ja möönab, et professionaalide kasutusse ei ole need laialdaselt jõudnud, mis räägib nende üsnagi piiratud võimalustest. Viimaste aastate hittprogrammina tõstab ta esile Google'i SketchUpi, mida spetsialistid rohkesti kasutavad, kuid mis on jõukohane ka algajale.

"Veel paar aastat tagasi oli professionaalne visualiseerimine äärmiselt spetsiifiline valdkond, kuid SketchUp on seda radikaalselt muutnud," räägib Kübar. Ta peab selle tarkvara suureks eeliseks ka seda, et SketchUp ei ole otseselt ühegi distsipliiniga seotud ja võimaldab kõikmõeldavaid kombinatsioone.

Proovisin selle programmi internetist allalaaditavat piiratud katseversiooni ja peab tõdema, et struktuurilt, loogilisuselt ning läbimõelduselt väärib programm kõrget hinnet.

VectorWorksi värskeim, professionaalidele loodud tarkvara Landmark 2008 esitab arvutile kõrged nõudmised. Operatsioonisüsteemiks olgu Windows XP või uus Vista. Vaja on DVD-seadet, 4 GB vaba kõvakettaruumi ja 1 GB jagu RAMi. Kahjuks ei võimalda loojafirma Nemetschek huvilistele veebist laaditavat prooviversiooni. Ostuhuvilistele pakub Amazoni internetikaubamaja Landmarki tippversiooni 1995 dollari eest. Kohe võib töö hõlbustamiseks kaasa osta peaaegu neljasajaleheküljelise õpiku. Kõrge hind on ilmselt peamiseks põhjuseks, miks Landmark aiandushuviliste hulgas laiemat kasutuspinda ei omanda. Demofilmide põhjal programmi käsitlemine ülemäära keeruline ei tundu. Menüüd on täpsed ja ülevaatlikud (meenutavad Photoshopi), kuid võimalusi palju.

Esmane kontakt TopTen-REVIEWSi internetikeskkonna 2008. aasta aiaprogrammide ülevaate Realtime Landscaping Plus prooviversiooniga lõppeb kaasaegsema arvuti otsimisega, sest vana kirjutamisarvuti videokaart ei ole tarkvarale piisavalt võimas. VectorWorksi Landmarki nõudmised tehnikale on siiski hoopis kõrgemad.

Programmi loodav pilt on rahuloluks tõepoolest piisavalt elutruu ning täpne, kuid Landmark jättis siiski oluliselt parema mulje. Menüü on selge - hästi on välja toodud edasi- ja tagasisammu nupud.

Vaadates alustuseks õppe-videosid tundub, et lihtsama aia loomisel suuremaid tõrkeid ei teki. Eriti tõhusalt on lahendatud aia loomine ja erinevate kombinatsioonide läbimängimine isiklike (maja, alusaia) piltide põhjal. Igasuguseid atribuute nagu nt aiamajasid on nii palju, et neist on lausa raske ülevaadet saada. Maastiku tasapinnalisuse ja varjude loomine on samuti võimalik. Realtime Lanscaping Plus on aia üldmuljele suunatud.

Kodukasutajale mõeldud tarkvaradest tundus tutvumiseks huvitav ka TopTenREVIEWSi neljandaks kuulutatud TurboFLOORPLAN Landscape & Deck 12. Kui kolm esimest maksavad üle 60 dollari (tippversioonid üle 200 dollari), siis selle eest tuleb välja käia kõigest 49,95 dollarit. Antud ülevaate järgi selgub ühtlasi, et mida odavam on programm, seda nõrgemaid tulemusi see näitab. TF L&D on keskmine valik nii hinnalt kui omadustelt.

Selles ei ole 3D-taimi, küll aga fotode ja diagrammidega illustreeritud taimede entsüklopeedia, millesarnast kallimatel programmidel pole. TFi eeliseks on ka failide hea ühilduvus AutoCadi ning ScetchUpiga. Võimalik on valida üle 7500 taime hulgast.

Esimene mulje TFist jääb pisut peletav. Menüüd tunduvad segaselt liigendatud - neid on nii üleval, all kui ka küljel, seejuures erineva vormilahendusega. Ka visuaalselt ei ole programmi töölaud nii kena vaadata kui ülalnimetatutel. Programmi käsitlemine ei ole väga kerge ja vajab harjumist-harjutamist. Kui aed enam-vähem valmis, jääb üle tõdeda, et pilt on mõneti nagu arvutimängust võetud. Meeldivama mulje jätab mastaapne taimede entsüklopeedia, milles on ka ladinakeelsed nimed ning infot nt väljavalitud taime eluea ja kasvamiseks vajaliku mullastiku kohta.

Vene firma DiComp aiatarkvara Meie Aed 6.0 Omega on praeguseks mõneti vananenud. Venekeelne programm hiilgab moodsamate programmide kõrval eelkõige mahuka taimeentsüklopeediaga. Meie Aed ei ole internetist prooviks allalaaditav. Vananenud programmi peaks sel aastal välja vahetama Meie Aed 8.0, mille omadused lubavad konkurentsi ülalkäsitletud tavaprogrammidele. Meie Aia seeriale iseloomulikult on ka uus programm rohkem (ilu)aiakeskne.

Autor: Riho Paramonov

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt