Martin Hanson • 1. mai 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Eestlased rajavad omaenda oaasi Ränioru mägismaal

Aasta lõpuks loodetakse oaasi meelitada ligi kümmekond Eesti uut Skype'i.

Nimetades Skype'i, siis kõikide asjaosaliste hinnangul on uusi suuri lahendusi, millega maailma paremaks muuta, tulemas Eestist veelgi. Esimene, kes sellist hinnangut on nõus andma, on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EASi) esinduse juht ning ainukene töötaja Andrus Viirg.

"Kindel on see, et selleks, et Räniorus läbi lüüa, on vaja olla kohapeal. Selleks ka mind ju siia saadeti. Loomaks keskkonda ning huvi, et Eesti ettevõtetel oleks kuhugi tulla," lisab Viirg. Räniorg on koht, kus olla, kui vaja leida raha uute tehnoloogiafirmade üleslöömiseks. Umbes pooled ning kolmandik maailma riskikapitaliste asub just siin, San Jose kandis.

Viirg räägib, et kui saaks umbes kümmekond ettevõtet siia, siis oleks asi ikka väga hea. "Praegu on kahel Eesti ettevõttel meie juures virtuaalkontor, mis tähendab, et neil on siin sekretär ning aadress, mis on USAs äri tehes ikka väga oluline," räägib Viirg.

Lisaks aadressile on oluline see, et siia tulles oleks olemas juba töötav firma, mitte idee. Sellega on siin raske.

"Ning alla 10miljoniliste investeerimissoovide peale ei hakata aega raiskama, vaid visatakse prügikasti. Siia tulekul peab olema kindel soov," lisab Viirg.

Praegu töötab Viirg EASi California esinduses üksinda, ent kõrvaltoas pesitsev samade eesmärkidega soomlaste organisatsioon maksab palka umbes 14 inimesele. Jaapanlaste kontor, mis on mõned uksed edasi, annab tööd aga juba tervele armeele lobistidele.

"Siin on kõik kinni kontaktides. See on see, mida ma teen," lisab Viirg. "Ma olen siin seda asja ajanud juba eelmise aasta suve keskelt. Nüüd on jalg ukse vahel, kutsutakse üritustele, meid on märgatud."

Viiru e-posti kirjakasti kukub pea igal nädalal uus kiri mõnelt firmalt, kellel soov Räniorgu õnne tulla katsuma. "Kahjuks peab siia tulekuks olema ikkagi valmis toode ja töötav ettevõte," sõnab Viirg.

Suve alguses on EASi esindusse tulemas Tehnopol oma seitsme firmaga, et näha, mida saaksid nemad korda saata USA turul. Lisaks on silmapiiril biotehnoloogiaettevõte MicroMesh, kes samuti otsib väljundit USA turule.

Räniorgu on parasjagu leidmas oma teed umbes viis Eesti ettevõtet, kellele Skype'i lend on loonud uue huvitatud investorite ringi, maailma suurimas riskikapitalistide ja tehnoloogia keskuses.

Intelligentsete majade süsteemide tootja Yoga Intelligence kolib Räniorgu juba sellel aastal ehk nendest saab esimene Eesti ettevõte, kellel on reaalselt kontor San Joses. Ettevõtte juhi Priit Vimbergi sõnul vajavad nad praegu oma ligi 1 miljardi kroonise väärtusega ettevõtte edasiarenduseks umbes 150 miljonit krooni.

"Sellest umbes 100 miljonit krooni oleks vaja uutele turgudele sisenemiseks, 40 miljonit krooni tarvis tootearenduseks ning ülejäänu muudeks kuludeks," sõnas Vimberg.

Praegu teeb Yoga koostööd suurema jao Eesti suuremate ehitusfirmadega, kes on ka sihtgrupp, kellele oma toodet müüakse. Kuulsaim intelligentne maja on Tallinnas Juurdeveo tänaval asuv Skype'i loojate ettevõtte Ambient Sound Investmentsi arendatud hoone.

Yoga Intelligence on aga kiire arengu ning suurte omafinantseeringute tõttu kõrvuni võlgades ning vaagub majanduslikus mõttes pankroti äärel. Silicon Valleysse mineku esmane põhjus ongi leida piisavalt vahendeid oma toodet ka tasuvalt levitada.

Eestis väljatöötatud lihaspinge ja painduvuse mõõtja ehk müomeeter on valmis selleks, et minna vallutama maailma. Tervisehulluses vaevlev Ameerika Ühendriikide turg on valmis võtma selle toote oma rüppe: vahend sobib nii tervise kui ka tippsportlaste lihastoonuse mõõtmiseks.

Müomeetreid tootva ettevõtte Myoton juht Andrus Oks käis vaid mõni nädal tagasi taas Räniorus kohtumas nii Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EASi) kui ka tulevaste investoritega. Oksa endaga Äripäeval rääkida kahjuks ei saanud, sest tal on kiire aeg.

Myotoni edu võimalust hinnatakse aga USA turul suureks, kuna müomeetri hinda ning laia ampluaad arvestades on kliendibaas suur.

Molekulaarbioloogilisi reagente ja ensüüme tootev Tartu ettevõte Solis Biodyne on küll kümme aastat oma ensüüme USA turul tegutsevatele geenitehnoloogiaettevõtetele müünud, kuid leiab, et lisaks oma kontaktidele on EAS hea kanal, mis turupositsiooni laiendaks.

"Meil on küll partnerettevõte USAs olemas ning praegu on meil huvi leigus, mille põhjusel ei ole väga tugevalt EASi rida ajanud. Kuid me ei ole ka unustatud EASi võimalust ning mõtted liiguvad ka selles suunas," kinnitas ettevõtte juht Agu Artma, kes lisas, et EAS on Räniorus sidemeteta firmadele ainuke võimalus.

"Meie puhul on hetkel domineerinud kaine eestlaslik mõtlemine, et läheme samm-sammult. Praegu ei ole mõtteid olnud riskikapitaliste kaasata, kuid kunagi ei tea," lisas Artma.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt