1. mai 2008 • 5 min
Jaga lugu:

Romantiliselt sillerdav veesilm

Juba varakevadel on paslik aiakujunduse peale mõelda, et mudasemate töödega enne muru tärkamist valmis saada. Stoneplus OÜ juhataja Raul Kuusk soovitab enne töödega alustamist tähtsamad punktid kaardistada.

"Kõigepealt tuleb selgusele jõuda, kas tahate suurt või väikest veekogu, kas korrapärast või korrapäratut, Jaapani-, Inglise-, Itaalia- või hoopis Maroko-stiilis või on südamelähedasem nn koduõue veelomp? Peab seal olema purskkaev, kosk või lihtsalt vaga vesi, mis peegeldab taevast ja tähti," pakub Kuusk.

Tagasihoidlikuma aiapurskkaevu võib soetada alates mõnest tuhandest kroonist. Suure fantaasia ja võimaluste korral hinna ülempiiri ei ole.

Kujunduse puhul peaks mõtlema ka maja ning ühtlasi interjööri peale. Haljastus, arhitektuur ja interjöör peaksid ühel krundil käima käsikäes ja üksteist toetama. Lähtuvalt stiilisoovist saab juba paika panna veesilma asukoha ja suuruse.

Võrreldes aia mõõtudega võiks veesilm olla proportsionaalselt pigem väiksem kui suurem, et aias jääks ruumi ka muudele tegevustele peale vee ääres istumise. Kui nõudmised ei ole suured, siis on tulusaimaks valikuks plastpõhjaga bassein, mis on kergesti paigaldatav ja ühtlasi ka soodsaim. Kui poes saadavate basseinide kuju ei sobi või jääb liiga väikseks, siis saab meelepärase kuju ja suurusega süvendi vooderdada basseinikilega.

Purskkaev võiks olla kas hästi nähtav või tekitada üllatusmomendi. Viimast võimendab veel liikumisanduri olemasolu, tänu millele vesi hakkab voolama alles siis, kui keegi läheneb.

Et veesilm töötaks keskse elemendina kogu aia kujunduses, peaks see olema nähtav aia eri nurkadest ja lisaks ka elutoast või köögist.

Paljud aiad on reeglina rajatud lõunapoolsesse tagahoovi, samas suunas avanevad tihtipeale ka söögitoa ja elutoa aknad. Päikesepaisteline asukoht tagab sillerduse veepinnalt, mis annab aiale palju valgust juurde. Ümbritsev plats võiks olla lage, et leherisu sügisel kohe ummistust ei tekitaks. "Langeva vee puhul on parem, kui koht kuhu te tahate rajada oma järvekese, oleks erinevates tasapindades, nii mõjub see kõige paremini," lisab Kuusk.

Üldiselt ei ole väiksema tiigi rajamine ühele aias rassimist armastavale inimesele kuigi raske. Haljastuskaupu pakkuvates poodides on erinevate mõõtude ja kujudega basseinipõhju.

Raul Kuusk toonitab siinkohal, et alati on parem, kui basseinis vesi ringleb, sest see võimaldab talveks vee basseinist välja lasta ja külmumist vältida. Samuti kergendab pump oluliselt vee lisamist basseini, sest kuumade suveilmadega kipub vesi aurustuma.

"Kui teil tekib soov oma aias midagi suursugust luua, siis on kindlasti mõttekam pöörduda spetsialistide poole. Kui aiakujundus on rajatud juba varem, siis võib lahenduse leida ka mõne basseinidega tegeleva firma abiga. Teisalt, kui tegemist on tervikliku aiakujunduse loomisega, on Eestiski tänapäeval piisavalt häid haljastusega tegelevaid firmasid, kellega koos omale sobiv koduaed luua," soovitab ta.

"Uutest materjalides peaks ära märkima klaasi. Viimasel ajal on uuesti moodi tulnud üllatuspurskkaevud, mis olid eriti moes barokkajastul.Näiteks kui teil on ilus muruplats, kus malelaua põhimõttel on üks ruut muru ja teine kivi, siis keegi ei aimagi ,et osa kividest võiks olla purskkaev, kust vesi teatud momendil purskama hakkab."

Teiseks võib keset veesilma istutada leinakase või paju ja tema okstelt veetilgad langema panna. Väga kasutatav purskkaevude liik tänapäeval on kaks ühes, st aiaskulptuur on ühtlasi ka purskkaev.

Näiteks suur kivikera, kust niriseb vesi ja ei saa arugi, kuidas vesi katab tervet pöörlevat rasket kivist kera.

"Seega ei tasu karta olla omapärane ja oma esiti võib-olla sõgedana tunduvate ideedega spetsialisti poole pöörduda," soovitab Kuusk. Koos võib leida omanäolise ning rahuldust pakkuva lahenduse.

Roheline Ruum OÜ esindaja Eero Tali toonitab, et igasugune vesi aias tahab hoolt ja aega. "Avatud kohas ja suurema veepinnaga basseini veekadu auramise teel on küllalt suur, seega tuleb järjepidevalt vett lisada," ütleb Tali.

Muret võib valmistada ka vee roiskumine, mis on sagedasem just väiksemahuliste ja madalamate veekogude puhul, kuna nendes soojeneb vesi kiiremini.

Olukorda aitavad leevendada või vältida veevahetus, korralik veeringlus, vastavad kemikaalid ja kalad ning taimestik. Kaldale istutatud taimede lehed tuleb langedes ära koristada, muidu rikuvad lehed vee kvaliteeti, tekitavad põhjasetet ja ummistavad filtrid.

Veekogu veekvaliteeti ja ilu aitavad hoida sobivad taimed. Kroonihaldus OÜ esindaja Marje Tammai ütleb, et veesilmade taimestamisel tasub silmas pidada, et niiskuslembesed kaldataimed vajavad küll niisket, kuid samas hästi dreenitud mulda.

Veekogu äärde sobivad hästi hosta erinevad sordid: värviliste lehtedega päikese kätte, rohelised ja sinised aga varju.

Kroonihaldus OÜ esindaja Marje Tammai hoiatab, et hostade vaenlaseks on nälkjad ja teod kes söövad lehed auklikuks, kuid selle vastu aitab kui taimede ümbrus katta teravate kividega, millest nad ei viitsi üle ronida.

"Nälkjaid ei saa tõrjuda nagu tigu, kuna ta tegutseb mullas, kuid mulda võib veega viia nälkja loodusliku vaenlase," sõnab Tammai.

Sõnajalad kasvavad meelsasti ainult varjulisemas kohas. Nad ei vaja mingit erilist hoolt peale kuivanud lehtede eemaldamise sügisel.

Priimulad laamadena on suurepärane kaldataim, räägib Tammai. Need sobivad kasvatamiseks pigem varjulisemas kasvukohas, kus paljud sordid õitsevad värvikamalt ja kauem.

Kalla on tõeliselt suursugune kaldataim. Öökülmade saabudes tuleb ta aga siseruumidesse transportida.

Iiriste valik on Eestis päris lai ja nende seast leiab igaüks endale kindlasti meelepärase värviga sordi.

Soovõhk on veekogude haljastamiseks suurepärane taim, sest ta on kaunis ka pärast õitsemist: soovõha marjad muutuvad kaunilt erkpunaseks. Tema ainus puudus on mürgisus, lastega peredes ei soovita teda kasutada, ütleb Marje Tammai.

Autor: Kristiina Kuus

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt