ÄP fototoimetus • 1. mai 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Tagurpidi pööratud aias ripuvad lilled laest

"Ma tahtsin laiendada aiakujunduse võimaluste piire," selgitas Rootsi suurima aiandusfirma Svensk Markservice'i aiakujundusdisainer Billy Joe Wilder.

Oma igapäevatöös kujundab ta aedu suurtele kinnisvarakompaniidele, kes tahavad uuendada või muuta oma objektide väliskujundusi.

Stockholmi aiandusmessil sai ta aga võimaluse täita oma 10 aasta taguse visiooni peapeale pööratud aiast, mida pole varem nähtud.

Svensk Markservice'i president Per Ahrlin pidas seda ideed algul hullumeelseks. Kuid see projekt põhjustas palju poleemikat ja arutelusid meie aednike ja maastikuarhitektide seas - kas tõesti on võimalik kujundada peapeal seisvat aeda kartmata, et taimed pähe kukuvad?

"Me loodame pakkuda inspiratsiooni aiandushuvilistele," ütles Ahrlin.

Stockholmi aiandusmessil "Põhjamaade aiad" väljas olnud töös kõrgus peegelpõranda kohal samblaga kaetud lagi, millest rippusid alla lilled: õitsvad sibullilled tulbid ja nartsissid ning potililled, mis olid kinnitatud lakke.

Ideekohaselt pidi see looma illusiooni, et aed ümbritseb inimest kõikjal - põrandal peeglist, õhust ja külgedelt.

Tegelikult jättis põrandapeegel siiski üsna tuhmi mulje ega peegeldanud seda, mis tekitanuks aia tunnetust enda ümber.

See oli surnud ja tuhm pilt, mis põrandalt peegeldus. Kuna inimene ei vaata valdavalt üles, vaid ikka ette, jäid laes olevad lilled vaateväljast välja ning nende nägemiseks tuli pea kuklasse ajada. Külgedelt oli see aed tühi.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt