1. mai 2008 • 5 min
Jaga lugu:

Taime sobivus oleneb päritolumaast

"Arvestama peab sellega, et maailma taimestik, nagu ka kliima on väga mitmekesine, on ka igale kliimavööndile iseloomulikud omad taimed, mis ühtedes või teistest kasvutingimuste on kohastunud ja kohalikele oludele piisavalt vastupidavad," sõnab OÜ Aiasõber tegevjuht Lembit Kaarna.

OÜ Aiasõber tegeles viis aastat taimse materjali ja taimede postimüügiga, nüüd müüb aga taimi vaid kohapeal.

"Paaril esimesel tegevusaastal esines meil aeg-ajalt nii kvaliteedi kui ka teeninduse osas vajakajäämisi, kuid mida aasta edasi, seda rohkem olid kliendid meiega rahul," sõnab Kaarna.

Kaarna sõnul omandati vajalikud oskused ja äri läks tõusujoones, klientide arv kasvas kiiresti, tellimuste mahud suurenesid ja tuntus tõusis saavutades Eesti oludes maksimaalse tulemuse.

"Meil tekkis ideede puudus, kuidas edasi minna ja areneda. Tulevikus pole välistatud postimüügi juurde tagasi pöördumine, kuid siis juba laienenult naaberriikide turgudele."

Bakker Holland OÜ müüb ainult Hollandist pärit sortimenti postimüügikataloogi vahendusel ning firma pressiesindaja Helen Siimsen kinnitab, et Bakkeri taimed on Eesti tingimustes edukalt kasvatatavad.

"Kõikide taimede juurde on märgitud, kas taim on mõeldud kasvatamiseks aias, toas või talveaias," sõnab Siimsen. "Külmaõrnade taimede juures on alati juhis, kuidas nende eest hoolitseda." Taimede seisukohalt ei ole oluline, kas neid paljundatakse Eestis või mõnes muus kliimavöötmes, vaid hoopis see, millises kliimavööndis nad looduslikult kasvavad.

Selle järgi tuleks ka kataloogides pakutavaid taimi vastupidavuse osas hinnata.

"Taimed ei arvesta üksnes talviste miinuskraadidega, vaid neile on olulised ka päikesetunnid, sademete hulk, õhu niiskusesisaldus eri aastaaegadel, mullastiku tingimused jm, mis kõik võivad taimede kasvu ettearvamatus suunas mõjutada," sõnab Kaarna.

Eesti oludes võib paljudele sissetoodud, aga samuti ka kohalikele sortidele lumeta talve korral kiire temperatuurilangus või talvine liigne niiskus õhus või mullas saatuslikuks saada.

Taimi, mille looduslik kasvuala on märksa lõunapoolsemates piirkondades, saab meil kasvatada suvilillena, toataimena või kaevata juurikaid ja mugulaid talveks mullast välja ning hoida neid keldrikoopas külmumisvabalt üle talve.

Kaarna juhib tähelepanu kahele asjaolule. "Esiteks võivad ümbritseva keskkonna tingimused igal ajahetkel ja kus tahes mõjutada taimede kasvamist ettearvamatus suunas. Teiseks on oskuslike agrotehniliste võtete abil võimalik maandada taimede kasvatamisel paljusid riske ja saavutada väga häid tulemusi ka nende liikide ja sortidega, mis muidu justkui ei peakski meie ilmastikuoludega sobima."

Kuigi sortimendi päritoluteemalisi uuringuid ei ole Eestis läbi viidud, võib postimüügi kataloogide sortimenti vaadates leida sealt Eestis toodetud taimi vaid mõne üksiku protsendi.

"Probleem on selles, et sobivate tootmistehnoloogiate puudumisel kipuvad Eestis toodetud taimed olema tunduvalt kallimad, kui neid on võimalik Hollandi masspaljundamisega tegelevatelt firmadelt soetada," põhjendab Kaarna.

Enamik importtaimedest on Hollandis aretatud sortide seemned ja taimed, samuti sealses kliimas paljundatud ning kasvatatud istikud.

Kui kasutada taimede massilisel paljundamisel kunstlikult loodud parimaid kasvutingimusi, on taimed tundlikud ümbritseva keskkonna tingimuste muutumise osas.

"Šokk tabab taimi siis, kui nad viiakse mikropaljunduse laborist kasvuhoonesse ja kui nad viiakse kasvuhoonest avamaale. Seepärast on kohane taimi selliste muutustega harjutada, mis neil paremini uues asukohas kohaneda aitab. Just sellepärast hurjutataksegi ekslikult ka Hollandi päritolu taimi," selgitab Kaarna.

Samad probleemid on ka Eestis masspaljundatud taimedel. Taimede seisukohalt on raske tõmmata selget piiri, mis on Eesti taim, mis mitte. "Kui pidada Eesti taimeks Eestis aretatud ning paljundatud taimi, siis kindlasti enamik jaemüügi ostukeskkondades pakutavast sortimendist on välismaise päritoluga," sõnab Kaarna. "Kui pidada Eesti taimeks selliseid taimi, mis on toodud küll välismaalt, kuid on siin aasta või rohkemgi kasvada saanud, siis on olukord palju parem. Kui pidada Eesti ilmastikuga sobivaks taimeks selliseid taimi, mis meie kliimas võivad suurepäraselt aias kasvada ja talvituda, siis on olukord tervikuna hea. Olgu nad siis paljundatud Hollandis, Poolas või mujal."

Eesti Aiaklubi müüb interneti teel aiaomanike endakorjatud ilutaimede ning arbuuside ja melonite seemneid, räägib Anu-Kristin Tara Eesti Aiaklubist.

Tara sõnul ostetakse nende pakutavaid aiaomanike seemneid suhteliselt vähe, seda ilmselt seetõttu, et aiaklubi pakub tavalisi aiataimi. "Inimesed otsivad odavaid seemneid ning päritolul ei ole nende jaoks erilist tähtsust, v.a köögiviljaseemnete puhul. Nende puhul eelistatakse eestimaiseid sorte," märgib Tara.

Kuigi taimede ja taimsete toodete hoiustamiseks ja transpordiks on olemas suurepärased tingimused, on reguleeritava kliimaga laod ja autod kallid ning osad taimemüüjad ei suuda või ei soovi teha vajalikke kulutusi, mis kajastub ka kvaliteedis.

Bakker Holland OÜ pressiesindaja Helen Siimsen kinnitab, et Bakker oma pikaajalisele kogemusele toetudes suutnud transpordi ja ladustamise aja miinimumi viia.

Taimed ja taimne paljundusmaterjal taluvad postiga saatmist erinevalt. Seemned on kuivad ja püsivad kenasti pakis, taluvad madalaid temperatuure, neid võib tellida tavapostiga.

Saatmiskindlad on ka paljud lillesibulad, samuti daaliate muguljuurikad ja kroonjate ülaste ning tulikate kuivatatud risoomid.

Paraku ei arvesta kataloogimüügiga tegelevad firmad alati istutusaegadega Eestis. Näiteks nartsisside sibulad, mida meil istutatakse augusti lõpul ja septembris, on saabunud kliendile novembris, kui maa on juba külmanud ja lumi maas.

Elustaimede hulgas on hea vastupidavusega liigid ja sordid, nt aediirised ja päevaliiliad. Mida kiiremini jõuab taimne materjal ostjani, seda parem.

Kõige kiirem viis on kullerteenus, soovitab Siimsen ja lisab, et eelistada tasuks siiski eestimaiseid taimemüüjaid.

Oma kodulehel jagab Bakker klientidele nõuandeid ja vajalikku infot taimeliikide, nende kasvutingimuste ja muu kohta.

"Kliendid peavad meeles pidama, et neile saadetud taimed on puhkefaasis ja seega ei ole neil lehti ega õisi," sõnab Siimsen. "Puhkefaasis olevad taimed on vastupidavamad kui kasvufaasis taimed ja neid on seetõttu parem transportida. Mõnikord juhtub ikkagi, et toode on kannatada saanud, kuna tellitud kaup saabub posti teel."

Bakkeri tellimistingimustes on kirjas, et tellijal on õigus taganeda tellimuse alusel sõlmitud ostu-müügilepingust ilma põhjenduseta 14 päeva jooksul alates tellitud kauba üleandmisest tellijale. Siimsen kinnitab, et Bakkeril on rahulolevaid kliente, kes tellivad neilt korduvalt ja saadavad neile hiljem pilte.

Autor: Eneken Laanes

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt