Eesti majandus jahtub naabritest rutem

Mariliis Pinn 02. mai 2008, 07:44

Balti riikidele selleks aastaks tehtud
prognoosid lubavad n-ö parimat Leedule ja halvimat Eestile, järgmiseks
aastaks ennustatakse tugevat jahtumist aga Läti majandusele, seni pole Lätis
olnud aeglustumine nii kiire kui Eestis, sest seal on eksport püsinud
tugevamana.

Kui varasemad optimistlikumad prognoosid lubasid Eestile tänavuseks aastaks isegi üle 7-protsendilist majanduskasvu, siis nüüdseks on see näitaja kuivanud pea kõigis ennustustes 2-3 protsendini, kirjutas Postimees.

Sama kehtib ka Läti ja Leedu puhul, kuid mõnevõrra väiksemas ulatuses, näiteks lubab IMFi värske prognoos, et kui Eestis kasvab majandus tänavu 3 protsenti, siis Lätis ligi 4 ja Leedus 6,5 protsenti.

Samas ei tähenda ennustused seda, et Eesti tegelik seis oleks Lätist ja Leedust kehvem, Hansapanga makroanalüütiku Maris Lauri sõnul seisnevadki erinevate prognooside põhjused selles, et Eesti, Läti ja Leedu asuvad praegu majandustsükli eri faasides, erinevused tulenevad ka probleemide sügavusest: Lätis on need suurimad, Eestis ja Leedus väiksemad.

Samas on Lauri väitel Eestis näha selgeid märke probleemide paranemisest – näiteks jooksevkonto puudujääk väheneb ja hinnatõus aeglustub, rõõmu võib teha ka tõik, et Eesti majanduse alused on Lauri sõnul teistest Balti riikidest tugevamad, sest Eesti on rikkam ja meie tootmine mitmekesisem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2008, 07:42
Otsi:

Ava täpsem otsing